Akár ebédet vagy tízórait készítesz, felelős szülőként biztosan olyat szeretnél az ételes dobozba tenni, ami a gyereknek is jót tesz, és a bolygónak sem árt, amin majd élni fog.
VIDEO A legerősebb csillagjegy párosok, akik tökéletes házastársak lesznek
1/4 Ha nem muszáj, ne rágcsálnivalót csomagolj
Lehetőség szerint kerüld a csomagolt rágcsálnivalókat: válassz teljes értékű, szezonális gyümölcsöt vagy zöldséget az előre csomagolt rágcsálnivalók helyett. A helyi termelői piacon való vásárlás nagyszerű lehetőség, ha van rá alkalmad, vagy keresheted a szupermarketekben a bio, regeneratív és fair trade minősítéseket. Ha a polcokon tárolható rágcsálnivalókról van szó, vásároljon ömlesztve, és porciózd az adagokat újrahasználható zacskókba vagy tartályokba. Nem kell persze túlzásba esni: nincs azzal semmi gond, ha egy rohanós reggelen egy előre csomagolt joghurtot is az uzsonnás dobozba teszel, de ha a heti bevásárláskor odafigyelsz arra, hogy egészséges és szezonális opcióid is legyenek, máris sokat tettél a környezetért és a gyerek egészségéért is.
Az egyszer használatos tárolóedények használata gyors és egyszerű, de a rosszat tesznek a bolygónak, az egészségünknek és a pénztárcánknak is. Szerencsére az elmúlt években mindenféle aranyos, szórakoztató, újrafelhasználható ebédtartó doboz jelent meg a piacon, de már többször használható csomagolóanyagot és persze vizespalackot is beszerezhetsz, ahogyan például szalvétából vagy evőeszközből is olyat érdemes csomagolni, amit otthon meg lehet tisztítani. Egy strapabíró termosz is jó választás lehet, hogy a reggel készült italt hidegen vagy melegen tartsa.
A csomagolt ebédek szén lábnyomának csökkentésének másik módja a hús- és tejtermékek fogyasztásának visszaszorítása. Egy 2023-as, 119 ország több mint 55 000 emberét és 38 000 gazdaságát vizsgáló tanulmány szerint a növényi alapú étrend 75 százalékkal kevesebb hőcsapdába ejtő gázt termel, 75 százalékkal kevesebb vízszennyezést okoz, és 75 százalékkal kevesebb földet használ, mint a húsban gazdag étrend. Húsban gazdag étrendnek számít az, amely legalább napi 100 gramm húst tartalmaz, ami egy kártyapakli méretű steaknek felel meg. Kezdj kicsiben; próbáljon meg hetente egy vegán vagy növényi alapú ebédet csomagolni, természetesen olyat, amit a gyerek is szeret.
A cél az, hogy a gyerekek meg is egyék az ebédjüket, különben bármennyire igyekszel is környezettudatos lenni, csak pazarláshoz vezet minden erőfeszítésed, ráadásul még a gyerek is éhes marad. Hagyd, hogy a gyerekek segítsenek kiválasztani az eszközöket és az élelmiszereket, és ne feledd, hogy főleg kisebb gyerekeknél az apró díszítésekkel sokat lehet elérni. Nem kell persze Instagram-anyukává változnod, aki minden egyes ebédet kisebbfajta műalkotássá varázsol, de már a formákkal vagy színekkel való játék is izgalmasabbá teheti az uzsonnásdoboz tartalmát. És bár nem tűnik olyan fontosnak, de sokat jelenthet: használd ki a lehetőséget, és rejts el egy kedves üzenetet az ebéd mellé, hogy a gyerkőc tudja, szeretettel csomagoltad neki a harapnivalót.