A könyvek betiltása a középkor óta a szűk látókörűek kedvelt eszköze, de még napjainkban is rukkolnak elő emberek olyan indokokkal ezen a téren, amin kínunkban már mi is csak nevetni tudunk.
VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton
1/3 A legyek ura
William Golding hosszú irodalmi pályafutását - amelyet 1983-ban irodalmi Nobel-díjjal jutalmaztak - A legyek ura (1954) című debütáló regénye indította el, amely egy szigeten rekedt fiúcsapatról szól. Mivel a fiúkkal nincsenek felnőttek, a csoport hamar hátrahagyja a civilizáció szabályait, és viselkedésük erőszakossá válik, ami végül két szereplő halálához vezet.
A könyvet már az 1960-as években betiltották a Connecticut állambeli Norwalk iskoláiban, és azóta is többen próbálkoztak vele, hogy más helyeken is lekerüljön az olvasmánylistákról. 1981-ben az észak-karolinai Owen High School - amelynek nem tetszett a könyv által tanított lecke - megpróbálta betiltani a könyvet, mert úgy vélték, hogy „demoralizáló, és azt sugallja, hogy az ember alig több, mint egy állat”. A '80-as években a dél-dakotai Onida iskolai körzet egyik középiskolás diákjának anyja, aki a regény betiltását szorgalmazta, azzal érvelt, hogy „a könyv elolvasása depressziót, undort és szadista hajlamokat vált ki a gyerekekből”.