Kevés olyan növényi olaj van, melyet olyan sokrétűen felhasználhatunk, mint a kókuszolajat. Nem csupán a konyhában vehetjük nagy hasznát, hiszen szűz-, hidegen sajtolt- és finomított változatát számos más területen is bevethetjük különböző hasznos dolgokra.
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
1/12 Mi az a kókuszolaj?
Értelemszerűen a kókuszból származik, és számos változatban megtalálhatjuk a boltok polcain, attól függően, hogy milyen célra szeretnénk felhasználni. A kókuszolajat a kókuszpálma magjának kiszárított belsejéből készítik. A szűz kókuszolajat mechanikai préseléssel állítják elő, nincs színtelenítve, szagtalanítva, ám jelentős hőkezelési folyamatokon megy át. Intenzív illattal és aromával rendelkezik.
A hidegen sajtolt változata nem esik át hőkezelésen, és mivel szerkezetét sem módosítják, mondhatjuk, ez a legtisztább és legtermészetesebb változat, mely megőrizve a kókuszdió összes jótékony hatását a legközelebb áll az eredeti növényhez. A finomított kókuszolajat magas hőmérsékleten kezelik, és sok más egyéb eljáráson megy keresztül, veszítve ezzel természetes illatából, aromájából és színéből.
Sokan a kókuszolajat egyedül a konyhában ismerik, és bár vitathatatlan, hogy gasztronómiai jelentősége mennyire fontos, mégis, jó tudni, hogy a főzésen kívül mennyi hasznos dologra is felhasználható. De nézzük előbb, mit tudunk vele kezdeni a konyhában! A világ legegészségesebb főzőolajaként tartják számon, így számos étel alapjaként felhasználhatjuk.
Nagyon sok kímélő ételt lehet belőle készíteni, hiszen hosszútávú energiát ad – hála könnyen felszívódó zsírsavainak. Eltelíti a szervezetet és anyagcsere-gyorsító hatása sem elhanyagolható. A kókuszolaj javítja a vér lipid szintjét, mellyel hozzájárul a szívbetegségek kialakulásának csökkentéséhez, és növeli a jó HDL koleszterinszintet is. Segíthet a fogyásban, csökkenti az éhségérzetet és a testtömeget is.
Mire használhatjuk a jótékony kókuszolajat a konyhán túl?