A legtöbb ember számára egy produktív nap csak akkor kezdődhet el, ha megitták a reggeli kávéjukat. Valójában a National Coffee Association kutatásai szerint az amerikai felnőttek 67%-a napi szinten fogyaszt kávét. Nem vagy a kávé híve? Valószínűleg van más koffeinforrásod, ami segít, hogy felpörögj. Bármelyiket is választod, valószínűleg elérkezett már az a pillanat, amikor elgondolkodtál azon, hogy felhagyj vele. Végül is, bármi, ami megvonási tüneteket okoz, nem lehet túl jó a testednek, igaz? Lássuk, hogy csináld helyesen a táplálkozási szakértők szerint.
VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton
Hogyan tudd, mikor van itt az ideje a koffeinmentesítésnek?
„Ha gyakran érzed magad idegesnek, vagy hangulatingadozást, szorongást tapasztalsz, egy szünet jónak tűnik” – mondja Clark. Goudie is egyetért, hozzátéve, hogy az olyan állapotok, mint bélgyulladás, cukorbetegség, szívbetegség, magas vérnyomás, májproblémák, álmatlanság vagy pajzsmirigyproblémák is szerepelnek a listán. Ilyen esetekben érdemes leállni a koffeinfogyasztással.
„A koffein csökkentése – vagy teljes elhagyása – jótékony hatású lehet” – teszi hozzá. Goudie szerint a koffeinbevitel szüneteltetése mind mentálisan, mind fizikailag jótékony hatással lehet. „Ha nem szeretnél addiktív alapanyagokat fogyasztani, vagy ha bélrendszeri vagy hangulati problémákkal küzdesz, a koffein csökkentése segíthet mérsékelni a stresszt és a gyulladást, ami potenciálisan ad egy kis pihenőt az emésztőrendszerednek és az agyadnak” – magyarázza. Még nem vagy biztos benne?
Gondolj erre: Mi történik a fejedben, ha nincs otthon kávé, vagy a szokásos energiaitalod elfogyott? „Ahogyan abban a pillanatban reagálsz, az megmutathatja, mennyire függsz a koffeintől” – mondja Goudie, hozzátéve, hogy „egy nagy piros jelzés, ha koffeinre támaszkodsz, hogy átvészeld a napod”.