A harag, illetve a harag elengedésére való képtelenség valójában a tehetetlenség érzéséből fakad. Valójában egy természetes reakció, ami a megküzdési vágyunkat előzi meg. Ha a dühöt kiváltó eseményre más megvilágításban gondolunk, az segíthet a kellemetlen érzés eloszlatásában.
A düh gyakran akkor jelentkezik, amikor az emberek úgy érzik, hogy nem urai egy helyzetnek. Ez történhet akkor, ha például megsérülsz, segítségre szorulsz, vagy akaratod ellenére kényszerítenek külső körülmények arra, hogy megtegyél valamit. A düh akkor is jelentkezhet reakcióként, ha az fenyegetve vagy kiszolgáltatottnak érzed magadat.
A harag megelőzésének vagy jobb kontrollálásának kulcsa a haragot kiváltó és/vagy fenntartó gondolati minta megváltoztatása. Például ahelyett, hogy arra gondolsz, hogy „utálom, ami történt” vagy „igazságtalanul bánnak velem”, a figyelem semleges vagy pozitív, megnyugtató gondolatra fordítása segíthet a negatív érzelem hatástalanításában. Az alábbi gondolatok vagy megközelítési keretek segíthetnek ebben.
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
1/5 A felelősség vállalása
A tehetetlenség érzése nemcsak megszületni segít a harag érzésének, de táplálja is azt. Ezért megnyugtató lehet, ha azt gondolod „Bár nem tudom irányítani, hogy mi történik velem, de azt igen, hogy hogyan reagálok a helyzetre”.
Az a tudat, hogy az emberek irányítani tudják saját érzelmi reakcióikat, megkönnyítheti a nyugalom megőrzését. Továbbá, azoknak az embereknek, akik kontrollálhatatlanul dühösek lesznek, fel kell ismerniük, hogy igenis képesek az érzelmeik irányítására, ha úgy döntenek. Ez a felismerés már önmagában segíthet, hogy legközelebb kordában tudják tartani a feltörni készülő haragot.
Ha a dühöt kiváltó eseményt más megvilágításban látjuk, az segíthet enyhíteni a kellemetlen érzéseket. Például: „Bár az autóm megsérült a baleset következtében, legalább senkinek nem lett baja”. Vagy: „Bár nem szeretnék részt venni egy bizonyos tevékenységben, rájöttem, hogy hosszú távon jót tesz nekem”. Vagy: „Az a személy, aki feldühít, mindent megtesz, hogy segítsen nekem. Ezt tudom értékelni”.
Ha a haragot valaki vagy valami rajtad kívülálló dolog váltja ki, gondolj erre a metaforára: használna-e, ha haragszol lennél-e a földre, ha az nem terem elég termést? Valószínűleg belátod, hogy nem, hiszen a haragodnak sem értelme, sem hatása nem lenne. Ez segíthet belátni, hogy az általad nem kontrollálható helyzet miatt érzett harag is ugyanilyen haszontalan.
A nyugodt ember kevésbé hajlamos dühbe gurulni. A nyugtató önhipnózis, a meditáció, a jóga, a nyugtató zene hallgatása vagy a légzéstechnikák rendszeres használata segíthet a nyugodt állapot fenntartásában, ami megakadályozhatja a dühkitöréseket. A kiváltó helyzetből való ideiglenes kilépés szintén nagyszerű eszköz.
Gondold végig, hogy egy forró tűzhelyre helyezett vízzel teli edény mikor forr fel hamarabb: ha hideg vagy ha eleve forró csapvizet teszel bele? A nyugtató technikák gyakorlása segít alacsonyan tartani az „alaphőmérsékletedet”.
Ahelyett, hogy a csalódást vagy haragot kiváltó eseményre fókuszálnál, remek technika, ha megkérdezed: „Mi lesz a következő?”. Ez lehetővé teszi az elméd számára, hogy kilépjen a helyzetből, és nyugodtabban gondolkodjon.
A düh érzelmét konstruktív cselekvéssé lehet alakítani, például keményebben játszani egy sportjátékban, zenélni vagy énekelni, prózát vagy verset írni, festeni, túrázni a természetben, vagy cselekedni azért, hogy megváltoztasd azokat a körülményeket, amelyek most dühítenek. A cselekvés csökkenti a tehetetlenség érzését is, és valami pozitív eredményt hozhat ki egy negatív érzelemből.