2 intő jel, hogy a gyerekednek nem szabadna egy műsort néznie

 2 intő jel, hogy a gyerekednek nem szabadna egy műsort néznie

Címlap / Életmód / Család /  2 intő jel, hogy a gyerekednek nem szabadna egy műsort néznie

A túlzott képernyőidő egyértelműen káros, de a legtöbb kutató egyet ért abban, hogy 5 éves kor felett napi egy-egy rövid mese nem befolyásolja károsan a gyermekek fejlődését. Korántsem mindegy azonban, hogy mi zajlik a képernyőn.

VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd

Mitől lesz egy gyerekműsor egészségtelen a gyerekek számára?

Míg sok szülő joggal ügyel arra, hogy elkerülje a nyíltan nem megfelelő tartalmú gyermekműsorokat – például az erőszakot, a szexuális célzásokat vagy a durva nyelvezetet -, addig a gyermekműsorokban vannak más, alig észrevehető, de attól még káros hatások is. Ezek a gyakran figyelmen kívül hagyott vagy alábecsült jellemzők hatással vannak a fiatal nézők fejlődő elméjére.

A nyilvánvaló jeleken túlmenően a gyermekközpontú tartalmakba rejtett implicit jellemzők is vannak, amelyekre érdemes odafigyelni. Ezek képesek negatívan befolyásolni a megismerést és a viselkedést olyan módokon, amik elsőre nem feltétlenül tűnnek rossznak. A következő két rejtett jellemzőt ítélik el leginkább a gyermekkori fejlődés kutatói:

Tempó

A gyors tempójú gyermekműsorok a felszínen nagyon magával ragadónak tűnhetnek a fiatal közönség számára – szórakoztató, gyors látványvilággal és frenetikus történetmeséléssel. Tanulmányok azonban azt mutatják, hogy a gyors tempójú műsoroknak való rövid ideig tartó kitettség is káros hatással lehet a végrehajtó működésre – a tervezésért, a problémamegoldásért és az impulzuskontrollért felelős mentális folyamatokra.

Az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia 2011-es tanulmánya szerint a gyors tempójú rajzfilmeknek való mindössze kilenc perces kitettség az óvodáskorú gyermekeknél a végrehajtó funkciók csökkenéséhez vezetett. Az ingerek gyors egymásutánja túlterheli az agynak az információk hatékony feldolgozására való képességét. Mindez csökkent figyelemfelkeltéshez és az önszabályozás nehézségeihez vezet.

Oldalak: 1 2 3

A cikk folytatódik, lapozz!

«Előző
1/3
Következő»
Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!