Az ünnepekhez közeledve egyre több üzletben találkozhatunk a karácsonyi kaktusszal, vagy talán már a te otthonodban is van belőle néhány, tekintve, hogy nagyon népszerű ajándék az őszi és téli hónapokban. Már csak azért is, mert egyszerre mutatós és alapvetően nincs szüksége sok törődésre ahhoz, hogy szép és egészséges is maradjon. Ahhoz azonban, hogy karácsonykor gyönyörű virágokkal teki legyen, néhány dologra érdemes figyelned.
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
1/4 Biztosíts neki megfelelő fényviszonyokat
A karácsonyi kaktusz virágzásának fő mozgatórugója, hogy mennyi napfény éri. Ha például még nincsenek rajta bimbók és nem is virágzik, legalább 13 órán keresztül folyamatos sötétségben kell lennie. Ha most került hozzád, ez az opció valószínűleg nem áll fenn, de ha jövőre nem szeretnél új növényt venni ahhoz, hogy virágozzon, akkor érdemes az ünnepek előtt nagyjából 6 hétre teljes éjszakai sötétséget biztosítanod számára, mondjuk úgy, hogy erre az időre letakarod.
Vagy ha van az otthonodban egy olyan helyiség, ahol a világítás szabályozható, esetleg teljesen sötét van, akkor éjszakára oda is kerülhet. Ilyen lehet például a pince, egy tágas, jó szellőző gardrób vagy egy fűtött garázs. Ha ez adott, néhány hét elteltével nagy valószínűséggel elkezdenek megjelenni a virágbimbók. Ha pedig éppen most került hozzád a karácsonyi kaktusz, és bimbók vannak rajta, akkor arra figyelj, hogy az elkövetkezendő hetekben ne érje közvetlen napfény, közvetett viszont napközben néhány órára igen.
A karácsonyi kaktusz virágzásához viszonylag alacsony hőmérséklet kell, így olyan helyre érdemes tenned, ahol nagyjából 15-20°C van. A hirtelen hőmérsékletváltozást sem szereti, ezért fontos, hogy távol tartsd a huzattól, és ha már látod a rügyeit, akkor tedd oda, ahol később is szeretnéd tartani. Így nagy valószínűséggel a rügyek hamarosan szépen virágozni fognak, és nem potyognak le idő előtt.
Annak ellenére, hogy a karácsonyi kaktusz otthona eredetileg az esőerdő, nincs szüksége túlzottan nedves talajra. Sőt, ha túlöntözöd, annak gyökérrothadás lehet a vége. Hogy ne így legyen, hetente nagyjából kétszer adj neki egy kevés vizet, de az a mennyiség mindkét alkalommal ugyanannyi legyen. De ha azt látod, hogy a talaja még nedves, akkor ennél kevesebbszer is elég megöntözni. Általában véve elmondható még az is, hogy ha azt tapasztalod, hogy fonnyadni kezdenek a levelei, több vízre lehet szüksége, ha pedig megsárgulnak és puhák, akkor kevesebb vizet adj neki.
Ha minden lépést betartottál, figyelsz a megfelelő hőmérsékletre, a fényviszonyokra, és az egyenletes, óvatos öntözésre, akkor minden esély megvan arra, hogy az ünnepek alatt szépen fog virágozni a karácsonyi kaktuszod. A már említett tippekkel az év bármely szakaszában előidézheted, hogy virágozzon, de ha a nyári hónapokban időt szakítasz egy gyors visszametszésre, akkor télen eleve könnyebben fog virágozni.
Ha ugyanis visszametszed, többfelé ágazhat el, így pedig több hajtásvég is keletkezhet, amelyek aztán elősegítik a minél több szép bimbó megjelenését. Bár elsőre némileg több tervezésre lesz szükség, hogy virágozzon vagy szépen kinyíljon az ünnepekre a karácsonyi kaktuszod, ahogy annak érdekében is érdemes rá fokozottan ügyelned, hogy a már meglévő virágait még heteken át megtartsa, de ha egyszer sikerül, akkor utána már egyszerűvé fog válni a folyamat, és sok gyönyörű virágot láthatsz még rajta a jövőben.