A jóga 10 köre – 8. rész: mudrák

A jóga 10 köre – 8. rész: mudrák

Címlap / Életmód / Egészség / A jóga 10 köre – 8. rész: mudrák

A jóga nagyon divatos már nálunk is, a fővárosban szinte minden kerületben találni stúdiót (többet is), és ez alapvetően egy pozitív dolog. A legtöbb csoportos órán azonban csak a jóga egy apró szeletével találkozhatnak a vendégek, a testtartások gyakorlásával, ami csupán az első lépés ezen a fantasztikus úton. A jóga rendszere igen összetett, és ebben a cikksorozatban igyekszem bemutatni minden ágát, ha a pózokon túl is érdekel ez a csodálatos keleti hagyomány. A nyolcadik rész a mudrákról szól.

A szanszkrit mudrá szó jelentése pecsét, zár – olyan szimbolikus test- és kéztartásokat jelöl, amelyek segítenek elmélyíteni a meditációt, de számtalan pozitív hatással vannak mind a fizikai, mind az úgynevezett energetikai testünkre.

Rendszeres gyakorlásukkal az öngyógyító folyamatok is beindíthatók, sőt, különböző egészségügyi problémákra külön mudrák léteznek.

Tulajdonképpen az imádkozó kéztartás is egy mudrá, a hindu hagyományban egyrészt az üdvözlést szolgálja, másrészt a két agyfélteke működését, illetve a kétpólusú energiákat is harmonizálja.

Biztosan te is láttál már fotókat meditáló szerzetesekről, vagy egyszerűen csak egy törökülésben ülő nőről, akinek a keze a térdein pihen, a tenyereivel felfelé, a mutató- és a hüvelykujjait összeérintve (lásd a lenti képen). Ez az egyik legismertebb kéztartás, a csin mudrá – a két ujj összezárásával egy olyan kör jön létre, amely által az energia (ami egyébként szétszóródna) visszafordul a testünkbe.

A jóga 10 köre – 8. rész: mudrákKép forrása: gregorylee/Depositphotos

A tenyereken és az ujjakon egyébként rengeteg idegvégződés található, amelyek energiát árasztanak, ezért a különböző pontok nyomása különbözőképp hat a testre, és persze az elmére is. Ám nem csupán kézmudrák vannak – a fej, a szemek, és az egész test különböző mozgatása, tartása is lehet mudrá, sőt vannak úgynevezett gáti mudrák, amelyek a nemi szervek körüli izmokhoz kapcsolódnak.

A mudrákat lehet az ászanák közben is gyakorolni, de önállóan is.

Rengetegféle létezik, némelyeket rövidebb, másokat hosszabb ideig érdemes tartani, de fontos, hogy nem szabad csak úgy „nagy elánnal” belevágni, hiszen itt is vannak különböző szintek. Mivel nagy hatást képesek gyakorolni ránk, ezért fontos, hogy vagy tapasztalt jógatanárral kezdjük el a gyakorlásukat, vagy keressünk olyan videókat, könyveket, amelyek kezdő szinttől vezetnek be a mudrák világába.

Az én egyik kedvencem a lótusz mudrá, ami a lelki tisztaság jelképe. Ennél a szívünk előtt kell összeérinteni a kezeinket úgy, hogy csak a tenyerek éle, valamint az ujjbegyek érjenek össze. Belégzésre a középső ujjakat szétnyitjuk, csak a hüvelykujj és a kisujj marad összeérintve – ez a mozdulat a lótuszvirág kinyílását szimbolizálja. Kilégzésre lassan visszazárjuk az ujjbegyeket. Ezt akár 20-szor is el lehet ismételni, miközben a tenyerekbe nézünk, a végén pedig néhány percig nyitott állapotban hagyva meredhetünk rá.

VIDEO A csillagjegyek stresszkezelése a legrosszabbtól a legjobbig

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!