Nem csak szeretem, nem szeretem kérdése az óraátállítás, ami évek óta porondon van kormányzati szinten is. Vajon ártunk vagy használunk, mikor élünk ezzel a lehetőséggel?
VIDEO Halak csillagjegyűként ezekre számíthatsz párkapcsolatban a többi csillagjegytől
Jelenleg nem érzem az óraátállítás előnyét és hátrányát, de ehhez az is hozzájárul, hogy alapvetően magamnak osztom be az időmet. A lányom is már rég maga mögött hagyta a babakort, amikor viszont feltűnt, hogy nem olyan egyszerű egyik napról a másikra átállítani a biológiai órát.
Azonban jóval többről van szó, mikor erről a kérdésről beszélünk. Megannyi ötlet, praktika kering az interneten, hogyan készüljünk az óraállításra, mit tehetünk, hogy könnyebben átvészeljük az eltolódást. Sokan vannak azok, akik a hátuk közepére sem kívánják ezt a macerát – ami ráadásul egy évben kétszer is felbolygat mindent. Ha választhatnék, én biztos a nyári időszámítás mellett tenném le a voksomat. Épp elég baj, hogy olyan rövidek a nappalok a hideg hónapokban, nem szeretem azt érezni, hogy még az átlagosnál is kevesebb lehetőségem van az év teljes felében. (Ezzel egyébként – legalábbis a felmérések szerint – a többség egyetért velem.)
De mit mondanak a szakértők és mit sugallnak a kutatások?
Nem úgy tűnik, hogy osztanák a véleményünket, mert a nyári időszámítás idején az óraátállítás miatt reggel és este is egy órával később kelünk-fekszünk, mint ahogy azt a természet megkövetelné – legalábbis, ha követjük a napfény változásait. A téli időszámítás tehát közelebb áll a természetes fényhez, mint a nyári. A reggeli fény elengedhetetlen a test természetes ritmusának beállításához, hormonrendszerünk normál működéséhez, valamint a hangulat javításához, sokan éppen ezért preferálják a téli időszámítást.