Akár egy jelentéktelennek tűnő trauma is előidézhet pánikrohamot

Akár egy jelentéktelennek tűnő trauma is előidézhet pánikrohamot

Címlap / Életmód / Lélek / Akár egy jelentéktelennek tűnő trauma is előidézhet pánikrohamot

A traumák értünk vannak, megtanítanak minket olyan dolgokra, melyek életfeladatként állnak előttünk. Azonban sok esetben egy jelentéktelennek tűnő trauma is produkálhat testi tüneteket, például pánikrohamot.

VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton

Traumatikus pánikroham

Ám a gyásztól vannak sokkal jelentéktelenebbnek tűnő traumák is, akár egy apró beszólás, vagy sokkoló élmény. Ilyen lehet például egy nyilvános megaláztatás akár iskolában is egy tanár által. A gyerek maximum egy rossz élményként éli meg az esetet, esetleg cikinek, megalázónak tartja, de nem foglalkozik vele túl sokat, hiszen már így is épp eleget sérült az önbecsülése.

A szüleinek sem tárulkozik ki az esetről, mert nem szeretne előttük rossz színben feltűnni, esetleg még maga előtt sem vallja be, hogy mi történt vele. Telnek-múlnak az évek és eleinte csak annyit vesz magán észre, hogy nehezen mer mások előtt megszólalni, egyenesen kerüli a nyilvános eseményeken való szereplést. De ugyebár vannak emberek, akiknek ez tényleg nem komfortos, ettől még nem lesz valaki traumatizált.

Aztán kap egy projektet a főnökétől, amit aztán az egész cég előtt prezentálnia kell és ekkor érkezhet az első tünet. A beszéd előtti percekben a szíve hevesen ver, megfeszül a nyaka, merevvé válik a teste és hirtelen úgy érzi, hogy nem kap levegőt. A földre kerül, megsemmisülve és pánikolva kapkod levegő után, nem is igazán érti, hogy mi történik vele.

Tisztában volt vele, hogy nem szeret beszédeket tartani, de, hogy egy egyszerű prezentáció is ezt művelje vele?! Nagyon kevesen vannak, akik ezen a ponton már észbe kapnának és elkezdenének magukon dolgozni.

Általában még kell jó néhány eset, hogy ez bekövetkezzen. A megoldás ilyenkor nem egy marék nyugtató, vagy egyéb tudatmódosító szer lenne, hanem a trauma feldolgozása. Lélekben vissza kell menni arra a napra, amikor a nyilvános megaláztatás érte az akkor még gyereket és szembe kell nézni vele. Kisírni minden ott maradt könnyet és akár hangosan megmondani a tanárnak, hogy mit tett vele. A végcél pedig minden esetben a megbocsátás és továbblépés lenne. A pánikrohamot csakis ez a folyamat tudja megszüntetni.

Oldalak: 1 2 3

Kapcsolódó cikk a következő oldalon:

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!