Szülőként kevés dolog tud idegesítőbb lenni, mint a gyerekek közötti konfliktus és versengés. Néha, a testvérek közötti komolyabb veszekedés után, hajlamosak vagyunk azt hinni és attól tartani, hogy felnőtt korukban nem lesznek közeli viszonyban vagy teljesen eltávolodnak egymástól a gyermekeink. Ezt senki sem szeretné. Több módszer is létezik arra, hogy a testvérek közötti féltékenységet oldjuk. Szakértők szerint a tiltás ritkán vezet eredményre, a legjobb, ha játékosan közelítünk a problémához.
VIDEO A legerősebb csillagjegy párosok, akik tökéletes házastársak lesznek
1/7 Hagyjuk egy kicsit vitatkozni őket
A gyerekeknek vitába kell keveredniük ahhoz, hogy megtanulják rendezni azokat. Meg kell tanulniuk, milyen az amikor kizárják őket a csoportból, hogy megtanulják a belépéshez szükséges készségeket. Szükségük van arra is, hogy ellenszenves emberekkel találkozzanak, és hogy néha elutasítsák a játék ötleteiket. Ettől fejlődik a rábeszélő képességük. Akinek van testvére, ezeket a szituációkat akár naponta megélheti.
Ha a szülő túl hamar avatkozik be, vagy megpróbálja azonnal oldani a testvérek közötti egészséges konfliktust, akkor a tanulás értékes lehetőségei vesznek el a gyermek számára.
A testvérféltékenység egyik leggyakoribb oka, hogy a gyermekek versengenek a szülők figyelméért. Amikor az egyikük úgy érzi, hogy a másik nagyobb figyelmet kap, akkor rendszerint megpróbálja a saját módszereivel felhívni magára a figyelmet. Ezek a módszerek néha erőszakosak is lehetnek, amit azonban már nem kell eltűrnöd. Amikor kezet emel az egyik gyermek a másikra, ott már rendszerint elúszott a lehetősége a vita nyugodt megoldásának.
Ahhoz, hogy a gyerekek ki tudják alakítani a saját hatékony megoldásaikat a konfliktushelyzetre, fontos, hogy figyeljünk rájuk, mellettük legyünk és bátorítsuk őket. Ha ez nem történik meg és a gyermek frusztráltnak érzi magát, azonnal visszatér a legprimitívebb problémakezelési módszerhez, a verekedéshez. A legtöbb kutatás alátámasztja, hogy azok a gyerekek, akik sokat verekednek, nem kapják meg a megfelelő mennyiségű és minőségű figyelmet a szüleiktől.
Amikor testvérféltékenységen kapjuk a gyerekeket, meglepő módszerek segíthetnek. Sokszor a legegyszerűbb, ha csak kilépünk a szituációból egy olyan mondattal, hogy “Mit szólnátok, ha ennénk valami finomat?” vagy “Mi lenne ha elmennénk sétálni?” Néha tényleg csak ennyire van szükség.
Máskor az is elég, ha egy szót sem szólunk, csak megöleljük őket. Olykor az is elegendő szokott lenni, ha hagyjuk, hogy a gyerekek egyenként elpanaszolják egymás előtt a bajukat és érzéseiket.
Természetesen nem kerülhetjük el az apróbb horzsolásokat, kék foltokat és érzelmi sérüléseket. Nem is szabad erre törekednünk. Azoktól a komolyabb sérülésektől azonban igenis meg kell védenünk őket, amelyeket egymásnak képesek okozni. A kisebb verekedés a fizikai erőszak gyermekkorban sokak szerint természetes, míg más családoknál ez már egy olyan szintje a testvérek közötti konfliktusnak, ami nem elfogadott.
Pontosan és határozottan húzd meg a határt, amit nem léphetnek át és ezt mondd is el nekik, ha kell, többször is. Ez lehet a hajhúzás vagy a csúnya kifejezések egymásra kiabálása.
Vegyük a leggyakoribb esetet. Mi történik, ha van két testvér és egy labda. Nem telik el sok idő és össze fognak veszni a labdán. Ilyenkor nem azt várjuk, hogy az erősebb majd legyőzi a gyengébbet és az övé lesz a játék. Szülőként beavatkozunk és észérvekkel próbáljuk meg eldönteni a vitás helyzetet.
Mondhatjuk azt is hogy, öt percig az egyikőjüknél lesz a labda, után öt percig a másiknál. De kérhetjük azt is, hogy játszanak úgy a labdával, hogy egymásnak gurítják, rúgják vagy dobják. Mindegyik megoldás jó és a vágyott win-win helyzet kialakulását segíti elő.
Az ilyen készségek gyermekkori elsajátítása lehetővé teszi, hogy a gyerekekből egészséges kapcsolatokat kialakítani képes felnőttek legyenek, akik a magánéletükben és a karrierjükben is képesek megállni a helyüket.
Szakértők szerint illúzió, hogy tökéletes megoldásra vagyunk képesek, amikor a gyermekeink testvérféltékenységet próbáljuk kezelni. Nem is ez a lényeg, hogy amikor az egyik gyermeknek kedvezünk, akkor a következő vita során törvényszerűen a másik járjon jobban.
Mindig az adott helyzetet kell alapul venni és ebből kihozni a legjobbat - írja Lawrence J. Cohen a Játékos nevelés című nagysikerű könyvében. A cél nem csak az adott pillanatban megoldani a konfliktust, hanem értékes módszereket és probléma megoldási alternatívákat találni, amelyekből a testvérek tanulhatnak.