Minden országban egy kicsit máshogy épül fel az oktatási rendszer, de tudtad, hogy Japán számtalan tekintetben eltér a Magyarországon tapasztaltaktól? Ebben az országban egészen más eszközökkel készítik fel a gyerekeket a későbbi sikerre!
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
1/6 4. osztály előtt nincsenek dolgozatok
Japánban a tanárok számára az első három évben nem is igazán a tudás felmérése, hanem sokkal inkább az erősségek, a személyiségek megismerése, valamint a megfelelő viselkedési normák tanítása a fontosabb.
A gyerekeket arra oktatják, hogy nagylelkű, empatikus, lelkes oldalukat erősítsék, megismertetik őket az állatokkal és a természettel, a tudásuk alapján pedig nem tesznek különbséget közöttük. Ez is hozzájárul ahhoz, hogy a japán gyerekek 4. osztályos koruk előtt egyetlen dolgozatot sem írnak.
Míg a világ más pontjain takarító brigád dolgozik az iskola tisztításán és fertőtlenítésén, addig Japánban a gyerekek is kiveszik a részüket ebben. Az ő feladatuk, hogy a saját osztálytermüket tisztán tartsák, valamint vigyázzanak a bútorokra és a rendre!
Ezzel azt szeretnék elérni, hogy a legkisebbek is megtanulják, mit jelent csapatban dolgozni, és egy közös ügy érdekében cselekedni. Miközben letisztítják a padokat, megtanulják, hogy mennyire fontos nem csak a saját, de mások munkáját is tiszteletben tartani.
Sok más országban a gyerekek az osztályteremben eszik meg a szendvicsüket, míg a tanárok félrevonulnak egy számukra fenntartott helyiségbe, ám Japánban ez nincs így. Ebben az országban a tanárok is a teremben vannak, együtt esznek a diákokkal, hogy erősítsék a közöttük lévő köteléket.
Közben sokkal önfeledtebben, korlátok nélkül tudnak beszélgetni, ami családias légkört, és ezáltal nagyobb bizalmat teremt. Így a legkisebbek is bátran mernek kérdezni, mert tudják, hogy biztonságos környezetben vannak! A másik fontos dolog, hogy a gyerekek étkeztetése szigorú szabályok szerint történik. Egészségügyi szakemberek állítják össze, milyen tápláló fogásokat szabad enniük, és ezeket milyen elosztásban kaphatják, így hozzájárulva a helyes étrendhez.
Tudtad, hogy az országban a gyerekek nem indulnak haza a tanórák végeztével? A napi 6 órás iskolai foglalkozás után különféle workshopok és felkészítők zajlanak, amelyek nem csak specifikus képességek és erősségek fejlesztésére, de a jövőre is fókuszálnak.
Már fiatal korban elkezdenek arra készülni, hogy később egy igazán jó gimnáziumba kerülhessenek, majd utána egyetemre, ezért nem csak délutánonként, de sokszor még hétvégén és ünnepnapokon is felkészítésekre járnak!
A japán kultúra ápolása nagyon fontos az országban, nem véletlen tehát, hogy a legkisebbeket is ennek jelentőségére nevelik. Fiatal korban elkezdik megtanítani nekik a japán kalligráfiát (ez a Shodo), ami által korai szakaszban képesek megtanulni a különböző karaktereket.
Ez azért is fontos, mert Japánban így írnak az emberek, ezért elengedhetetlen az elsajátítása. A másik dolog, ami kiemelt szerepet kap, az a Haiku: ez a költészetnek egy olyan formája, ami terapeutikus hatással is van a gyermeki agyra.
Az egyenruha nagyon sok japán iskolában kötelező elem, és bár sokan nem szeretik, valójában fontos szerepe van az egyenlőség megteremtésében. Azáltal, hogy minden gyermek ugyanolyan ruhát visel, eltűnik a szakadék szegényebb és gazdagabb réteg között.
Nincs piszkálódás vagy kiközösítés a másik megjelenése miatt, ráadásul ez az öltözködés bíztatja a gyerekeket arra, hogy kreatívan, más módokon fejezzék ki személyiségüket.