Hallottál már a szennáról? Ezt a hagyományos gyógynövényt az indiai népi gyógyítás évezredek óta használja különböző egészségügyi célokra. Első körben természetes hashajtó hatása miatt esküsznek rá, de számos más problémára is megoldást nyújt – különösen az alsó fertályon.
VIDEO Nyári horoszkóp: Mit hoznak idén nyáron a csillagok?
A pillangósvirágúak családjába tartozó szenna, mely feltételezhetően már a középkorban eljutott Európába az arabok segítségével, a bél nyálkahártyájára, a bélmozgásra és a vastagbélre fejti ki áldásos hatásait. A gyógynövény legfontosabb vegyületei elsősorban leveleiben találhatók meg, de kis mértékben a termésében is találhatók áldásos hatóanyagok. Mivel hatása elsősorban a belekre koncentrálódik, így leggyakrabban emésztési problémákra és bélbántalmak alkalmával hívhatjuk segítségül, de az alsó fertályon tulajdonképpen mindenre jó.
A szennával a székrekedés a múlté
A szenna levelei és termései antrakinon származékokat tartalmaznak, melyek ingerlik a bélfalat, ezáltal fokozzák és elősegítik a bélmozgást, mégpedig úgy, hogy stimulálják a vastagbél idegtörzseit, ezzel felgyorsítva a székletürítést. Éppen ezért átmeneti, ám annál makacsabb székrekedés ellen nagyon hasznos segítség lehet, ha nem szeretne az ember gyógyszerekhez és patikákban kapható hashajtókhoz nyúlni.
Mondhatni, meglehetősen gyorsan hat, hiszen a bevétel után általában 6–12 órán belül már érezhetően működésbe lép a belekben. Sokan estére időzítik a szedését, hogy reggelre fejtse ki a hatását. Fontos azonban szem előtt tartani, hogy erőteljes hashajtóról van szó, ami jelentős folyadékvesztéssel járhat. Éppen ezért különösen lényeges, hogy a kúra ideje alatt gondoskodjunk a megfelelő folyadékpótlásról.
