A világ nagy lépéseket tett a progresszivitás útján az elmúlt években. Az, LMBTQ, a Black lives matter és metoo mozgalom mind rávilágítottak a rasszizmus, a nők hátrányos helyzete, a meleg és transz emberek megítélésére, illetve már egyre többen beszélnek nyíltan a mentális betegségekről. Ezek tekintetében az alábbi filmes pillanatok ma már erősen megkérdőjelezhetőek.
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
1/10 A Bambanő
Sokak nagy kedvence ez a romantikus komédia, amiben Drew Barrymore bájosan alakít egy magát tinilánynak tettető huszonéves, aki beleszeret jóképű angoltanárába. Igaz, hogy a film végén felfedi a férfinak, hogy nem 16 éves de addigra már kialakult köztük a románc, ami nemcsak etikátlan, de bizonyos államokban akár büntethető is lenne.
Audrey Hepburn csodálatos ugyan, de van a filmben egy ázsiai karakter, akinek egész szerepe egy bántó sztereotípia, ráadásul egy fehér színész, Mickey Rooney alakítja, leragasztott szemhéjakkal.
A filmben Joey Lauren Adams alakítja a laza – és leszbikus – Amy-t, akiért Ben Affleck karaktere odavan. Mikor megtudja, hogy a lány már volt férfival, viccesen mű-leszbikusnak titulálja, majd egy édes-hármast javasol egyik barátjukkal. Végül persze egymáséi is lesznek, az üzenet tehát az, hogy egy meleg nő is beleszerethet egy férfiba, ha megtalálja a megfelelőt, ezzel a kijelentéssel pedig kétséges, hogy a leszbikusok egyetértenek.
A főhős csak akkor szeret bele a lányba, amikor az „leveszi a szemüvegét”, nőies ruhát vesz és kisminkeli magát. Ezzel is azt bizonyítva, hogy lehet egy lány bármilyen okos, kreatív és kedves, egy férfi csak akkor fogja észrevenni, ha „megszépül”.
Ma már egyre több kutatás foglalkozik az amerikai focisták agysérüléseivel, amit ez a film – enyhén szólva – nem vesz komolyan. Az egyik jelenetben Cuba Gooding Jr. karaktere egy ütközés következtében elveszíti eszméletét, majd pár feszült pillanat után feláll és ünnepel, mintha mi sem történt volna.
Jason Biggs karaktere titokban veszi fel egy webkamerával, ahogy a Shannon Elisabeth által alakított csinos Nadiával szexel, miközben barátai tucatjai kísérik figyelemmel online a légyottot. Ne szépítsük, ez durván személyiségi jogokat sértő bűntény.
Egy újabb közönség kedvenc, amit ma már elképzelhetetlen lenne leforgatni. Mikor Jim Carrey karaktere rájön, hogy főnöke transznemű (a híres „Finkle az Einhorn" jelenet) elrohan hányni, majd sírva mosakszik a zuhany alatt – mert csókolóztak. Végül úgy leplezi le a nőt mindenki előtt, hogy széttépi a ruháját és közszemlére teszi férfi testrészeit. Bizonyára minden transznemű nézőnek mélységesen felháborító ez a rész, teljes joggal.
Ki nem sírt ezen a romantikus drámán? Újranézve azonban borzasztó az a jelenet, amiben Ryan Gosling karaktere úgy erőszakol ki egy randit a lányból, hogy öngyilkossággal fenyegetőzik. Ez nem más, mint érzelmi abúzus, semmi romantikus nincs benne.
A filmben az ötvenéves főszereplő végig középiskolás lánya csinos osztálytársáról fantáziál, majd csókolóznak és majdnem le is fekszenek egymással. Mindezt úgy, hogy a Kevin Spacey által alakított pozitív karakter a mi tragikus sorsú főhősünk.
A film kétségtelenül klasszikus és grandiózus alkotás, de ma már sok kritika éri amiatt, ahogyan a rabszolgaságot romanticizálva ábrázolja és felmagasztalja a konföderációs időszakot, ami Amerika történelmének egyik – a feketék számára – legsötétebb érája volt.