Ezért annyira áldásos hatású gyógynövény az ibolya

Ezért annyira áldásos hatású gyógynövény az ibolya

Címlap / Életmód / Táplálkozás / Ezért annyira áldásos hatású gyógynövény az ibolya

Ha meghalljuk azt a szót, hogy „ibolya”, mindegyikünknek a kertek alján és az erdőkben kora tavasszal előbújó lila kis csodálatos vadvirág jelenik meg a szeme előtt. Nem véletlenül, hiszen az illatos ibolya valóban egy évelő lágyszárú növény, amely minden évben előjön téli rejtekéből, a föld alól. Érdemes azonban tudni, hogy nemcsak szépsége miatt értékes, hanem gyógynövényként is számos egészségügyi problémára nyújthat megoldást.

VIDEO Halak csillagjegyűként ezekre számíthatsz párkapcsolatban a többi csillagjegytől

Az ibolya gyógyító hatásaira már az ókorban is felfigyeltek, hiszen számos megbetegedésre alkalmazták széles körben, mivel tavasszal szinte mindenki számára elérhető és hozzáférhető volt. Az ókorban úgy gondolták, tisztító hatása van, ezért a nagyobb lakomákon és ünnepélyeken koszorút fontak belőle, és a fejükre tették az emberek. Ha már elvirágzott a friss növény, akkor szárítással tartósították, hogy később is felhasználhassák egyes egészségügyi problémák esetén. Szerelmi hatást is vártak tőle, ezért esszenciáját bájitalokba keverték, így próbálták meghódítani a kiszemeltek szívét. Rómában a tehetősebb polgárok az italaikba szórták, mert úgy gondolták, az ibolya megtisztítja őket és megvédi a másnaposságtól és a rosszulléttől.

Az illatos ibolyának gasztronómiai jelentőségét és szépségiparban betöltött szerepét a történelmi uralkodók is felismerték. Erzsébet királynő például rajongott a kandírozott ibolyáért, illetve számos húsos ételhez és salátához hozzáadta, de Napóleon is szerette ezt a lila csodát, Mária Lujza pedig már az 1700-as évek végén és az 1800-as évek elején parfümöt készített belőle.

Az ibolya gyógyhatása sokrétű

Az ibolyát ma is rengeteg betegségre fel lehet használni. Leveleinek főzete igazi köhögéscsillapító, hurutoldó és természetes lázcsillapító, így nagyon hatásos a megfázásos és influenza szerű megbetegedésekre. Éppen ezért kiválóan megizzasztja a testet, melyből később távoznak a méreganyagok, és a testünk minden pocikája megnyugszik tőle. Mivel kiváló nyálkaoldó hatása van, alkalmazhatjuk légzőszervi megbetegedésekkor is, ezáltal enyhítheti az asztma és a hörghurut tüneteit. Az ibolya leforrázott virága áldásos lehet a szemgyulladásra és a szájban kialakuló sebek és gyulladások enyhítésére. A belőle préselt olaj pedig a kisbabák fején megtelepedő koszmó ellen is sikeresen bevethető. Ez a lila gyógynövény képes szabályozni a vérnyomást, ezért szív- és érrendszeri panaszok esetén is segítségül hívhatjuk.

Az ibolya fogyasztása
istockphoto.com / zi3000

Oldalak: 1 2 3

A cikk folytatódik, lapozz!

«Előző
1/3
Következő»
Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!