Van, aki esküszik rá, mások szerint nagyon káros: Tényleg egészségtelen a húsevő diéta?

Van, aki esküszik rá, mások szerint nagyon káros: Tényleg egészségtelen a húsevő diéta?

Címlap / Életmód / Táplálkozás / Van, aki esküszik rá, mások szerint nagyon káros: Tényleg egészségtelen a húsevő diéta?

Az évek során újabb és újabb diétákkal találjuk szemben magunkat, hiszen az étkezési szokások és trendek folyamatosan változnak. A magas fehérjetartalmú diéták mindig nagyon közkedveltek voltak, ám a nemrég igen népszerűvé vált húsevő diéta kétségkívül felülmúlja elődeit. Sokan egészségügyi szempontból megkérdőjelezik, ami nem véletlen, mert azért bőven van aggály vele kapcsolatban.

VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd

Míg egyes kutatások alátámasztják a fehérjékben gazdag diéták sikerességét, számos szakember kétségbe vonja a húsevő diétát, és annak egészségügyi előnyeit, annak ellenére, hogy számos sportoló, celeb és podcaster is előszeretettel űzi.

Mi is az a húsevő diéta?

Más alacsony szénhidráttartalmú és magas fehérjebevitelű fogyókúrával ellentétben a húsevő diétában a résztvevők étrendje nulla szénhidrátot tartalmaz. Egyáltalán nem engedi annak bevitelét semmilyen formában sem. Dr. Kelly Schmidt holisztikus dietetikus szerint a húsevő diéta lehet, hogy trendi, de egyáltalán nem tesz jót az egészségnek, nem színes és nem is szórakoztató.

A szakértő elmondta, aki kipróbálja ezt a fogyókúrás megoldást, az vagy a drasztikus fogyás reményében teszi vagy pedig valamilyen autoimmun betegség kezelésének erős vágya és a sikeresség reménye motiválja. 

A húsevő diétát sokan akkor vetik be, amikor már túl vannak valamilyen más diétán, például a ketogénen vagy a paleón. A paleo étrend, elhagyva a hüvelyeseket, a gabonákat, az összes tejterméket, gabonát és természetesen a cukrot, a friss gyümölcsökre, zöldségekre és a húsokra, illetve a tenger gyümölcseire fókuszál. A ketogén ezzel szemben rettentően kevés szénhidrátot, sok zsírt és mérsékelt fehérjét tartalmaz. Összességében azért mindkét diétáról elmondható, hogy a húson kívül más tápanyagokat is előnyben részesít, ellentétben a húsevő diétával.

Nem túl sok jó szól az új trend mellett

Természetesen, mint minden fogyókúrás étrendnek, úgy ennek a diétának is megvannak a maga előnyei, illetve hátrányai. A húsevők szerint ez a módszer támogatja a fogyást és segít a magasabb tesztoszteronszint biztosításában. Eme tényeknek a tudományos alátámasztása egyelőre nem látott napvilágot.

Ez a diéta azért is kapott napjainkban kiemelt figyelmet, mert egyesek úgy vélik, gyulladáscsökkentő hatása van és egyes betegségek orvoslására kiváló. Akik már próbálták azt állítják, a marhahúsból, sóból és vízből álló diéta olyan gondjaikra jelentett megoldást, mint például a pikkelysömör, a reflux, a szorongás vagy éppen a depresszió. Kutatások azonban nem találtak összefüggést a betegségek gyógyítása és a húsevő diéta között. Ennek oka, hogy a gyulladáscsökkentő ételek rendszerint növényi alapúak, nem pedig állatiak.

Dr. Schmidt szerint a húsevő trendet követők azért tapasztalhattak egyes problémáik kapcsán javulást, mert ez a diéta az összes allergizáló kockázati tényezőt kiiktatja a mindennapokból, így a dióféléket, a szóját és a búzát egyaránt.

puhhha/istockphoto.com

A húsevő diéta kockázatai

Liz Weinady a colombusi Ohio Egyetem Wexner Orvosi Központjának dietetikusa szerint azért van ennyi élelmiszer a világon, hogy mindegyik különböző hasznos tápanyaggal lásson el bennünket. Ha a fogyókúránk csak egy összetevőre korlátozódik – jelen esetben a húsra – komoly problémák is felüthetik a fejüket. A húsevő diétánál például az összes tápanyag mellőzésével vitaminhiány is felléphet, hiszen a C- és E-vitamin inkább a növényekben található meg.

Szakemberek szerint a húsevő diéta tehát korántsem egészséges, hiszen rengeteg negatív hozadéka lehet. Például a székrekedés, mely a rostbevitel elhagyásával alakulhat ki. Itt van még a gyomorrák, melyet számos kutatás összefüggésbe hozott a túlzott vörös- és feldolgozott hús fogyasztásával vagy a táplálkozási és étkezési zavarok. Komoly kockázati tényezők a telített zsírok, melyek a zsíros húsokban találhatók, és köztudottan befolyásolják szív- és érrendszerünk általános állapotát.

A nagy mennyiségű fehérjével, melyet a húsok után kap a szervezetünk, károsodik a vese állapota, és akkor még nem is beszéltünk a további élelmiszerekben megtalálható többi tápanyagról, nyomelemről, és vitaminról, melyeket a húsok nem tartalmaznak.

Összesítés

Összességében elmondhatjuk tehát, hogy a húsevő diéta egyáltalán nem egészséges a szervezet működésére nézve, és nem jár semmilyen előnnyel. Kiváltképp az olyanoknak érdemes messziről elkerülni, akik valamilyen krónikus betegségben pl. szívbetegségben, vesebetegségben vagy cukorbetegségben szenvednek. Ettől függetlenül egészséges emberek számára sem ajánlott.

A diéta során ugyanis csak húsokat, halat, tojást, csontlevest, vajat, vizet és kötőanyagot pl. liszt nem tartalmazó mártásokat lehet fogyasztani. Kerülni kell a tésztát, a kenyeret, a hüvelyeseket, a dióféléket, zöldségeket és gyümölcsöket, a probiotikumokat, az alkoholt és a magvakat is. Ugye, hogy a megengedett és tiltólistás élelmiszerek listáját végig olvasva már neked sincs kedved kipróbálni ezt a diétát?

Nyitókép: Jonathan Borba/istockphoto.com

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!