Különböző hiedelmek kötődnek a teliholdhoz. Vannak akik úgy gondolják, hogy nem csak a veteményesre hat, hanem testünkre is. A tudósok véleménye azonban többnyire az, hogy a Hold nincs hatással hangulatunkra, viselkedésünkre.
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
1/5 A hiedelmek
Félelmetes legendák sora kötődik a Hold hatásaihoz, olyanok, melyek átváltozásokról szólnak. Mindenki ismer vámpír vagy farkas történeteket. Sokan úgy gondolják, hogy hajat vágatni csak teliholdkor szabad, mert akkor gyorsabban visszanő. Magot ültetni pedig növő holdkor érdemes, mert akkor biztos, hogy kikel. Egyes hiedelmek szerint a gyerekek viselkedését és a női ciklust, a születés időpontját is befolyásolja a telihold.
A Hold a spirituális és a női energiát is jelenti. Kapcsolatos az intuíciókkal, a termékenységgel. Így egyértelmű, honnan ered az a gondolat, hogy a Hold a női oldalt testesíti meg. A Hold fázisai a női megújulást is szimbolizálják: az újhold a szűz, a fiatal leányt, a telihold az anyát, a fogyó hold pedig a bölcs öregasszonyt szimbolizálja. Az alkimisták úgy gondolták, hogy a Hold az alacsonyabb rendű munkát, és az ezüstöt jelképezi.
Az apályt és dagályt a Hold (és valamelyest Nap) tömegvonzása okozza. Különlegesen nagy dagályokat okoz, ha a Hold és a nap egy irányban vagy ellentétes irányban van. Ez az időszak újholdkor és teliholdkor van.
A Hold közelsége azonban sokkal nagyobb erőt fejt ki a Földön lévő víztömegekre. A legnagyobb különbségek az apály és dagály szintjei között Kanadában és Nagy-Britanniában vannak: 15-21 cm is lehet.