Hogyan ne legyen a videójátékozás káros az egészségünkre

Hogyan ne legyen a videójátékozás káros az egészségünkre

Címlap / Életmód / Egészség / Hogyan ne legyen a videójátékozás káros az egészségünkre

A technika fejlődésével egyre elterjedtebbek a videójátékok, de ezzel egyidejűleg néhány olyan egészségre káros hatás is felütötte a fejét, amire korábban nem volt példa. A túl sok videójátékozás és a gép előtt ülés hosszú távon nem tesz jót se a hátunknak és a derekunknak, se a szemünknek, és az elménket is nagyon megterheli. Ebben a cikkben hoztunk néhány tippet, mire érdemes odafigyelni videójátékozás közben. (x)

VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton

Ha a legjobb játékokat, kiegészítőket és konzolt keressük, érdemes a primestars konzol kínálatát megnézni, mert szuper termékek közül válogathatunk, kedvező árakon. Mire figyeljünk a játék közben, hogy ne szenvedjen kárt az egészségünk?

Megfelelő konzol kiválasztása

Nem mindegy, hogy milyen konzolt választunk, ugyanis ez nagyban meghatározza a játékélményt és a szemünk terheltségét is. Akciódús, gyorsabb tempóban játszott videójátékokhoz érdemes olyan konzolt választani, ami gyors frissítési rátával és válaszidővel rendelkezik, így a szemünk terhelését csökkenthetjük. A lassabb tempójú játékoknál ez kevésbé fontos, azonban mindig figyeljünk a megfelelő grafikai beállításokra, hogy a lehető legkellemesebb legyen a szemünk számára.

Állítsunk időkorlátot

A mai videójátékok konzolján sok esetben már van lehetőség időkorlát beállítására. Ez azért hasznos, mert a játék közben gyakran fel sem tűnik, milyen sok időt töltünk a videójátékkal. Az időkorláttal viszont meg tudjuk szabni, hogy mennyi időt üljünk a gép előtt, mert a letelte után a konzol automatikusan nem enged bennünket tovább játszani. Ezek a szünetek segítenek, hogy ne legyünk túlságosan függőek a játéktól, és ne szakadjunk ki túlzottan a valóságból.

Érdemes egy-másfél órás időkorlátot beállítani, és ha többet szeretnénk játszani, akkor is ilyen időközönként tartsunk egy kis szünetet. Szünetekben keljünk fel, nyújtózkodjunk ki egy kicsit vagy sétáljunk a szobában. Ha ugyanis hosszú ideig mozdulatlanul ülünk, az rossz hatással lehet a vérkeringésünkre.

Az ergonomikus székek fontossága

Ha belefeledkezünk a játékba, rendszerint fel sem tűnik, mennyire kényelmetlen pozícióban ülünk. Szerezzünk be egy ergonomikus széket, amelyben kényelmesen meg van támasztva a hátunk, a derekunk és a nyakunk is. Így elkerülhetjük a kialakuló izomhúzódásokat, és a gerincünk sem lesz túlterhelve a nem megfelelő pozícióban üléstől.

Óvjuk a hallásunkat is

A folyamatosan hangs játék hosszú távon károsíthatja a hallásunkat. Ha fejhallgatót viselünk, akkor a közepes hangerőnél ne állítsunk be magasabbat, hogy biztosan ne szenvedjünk halláskárosodást. Figyeljünk oda arra, hogy milyen hangerőre állítjuk a játékot, és lehetőség szerint a szünetekben ne szóljon semmilyen egyéb zene a hangfalból. Hagyjuk csendben regenerálódni az elménket, amikor éppen szünetet tartunk.

Elmondhatjuk, hogy a videójátékozás túlzásba vitele nem szerencsés, de ha a fent leírt részletekre odafigyelünk, akkor jellemzően nem okozhat egészségkárosodást. Csak tartsunk mindig szüneteket, és lehetőség szerint ne játsszunk egész nap!

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!