Hogyan legyen a szakmánk a hivatásunk?

Hogyan legyen a szakmánk a hivatásunk?

Címlap / Életmód / Pénz és hivatás / Hogyan legyen a szakmánk a hivatásunk?

Az állandóan változó világban nélkülözhetetlen, hogy higgyünk a növekedésben, hiszen az átalakulásokhoz való alkalmazkodás hozzájárul a hosszú távú sikerek eléréséhez. Charles Darwinhoz fűződik az a mondás, hogy „nem a legerősebb marad életben, nem is a legokosabb, hanem az, aki a legfogékonyabb a változásokra”. A technológia fejlődésével egy új digitális környezetbe kerültünk, amellyel állandóan tartanunk kell a lépést. (x)

VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton

Nemcsak a minket körülvevő világ képlékeny, hanem mi magunk is. A képességeink ugyanis állandó fejlődésbe hozhatók. Az utóbbi években egyre népszerűbbé vált a growth mindset, azaz növekedésorientált szemléletmód, amelyet Carol Dweck, a Stanford Egyetem pszichológia professzora határozott meg. A koncepció abból indul ki, hogy az ember intelligenciája folyamatosan korrigálható és fejleszthető.

A kudarcélmények könnyen elvehetik az ember önbizalmát, aki így nehezebben fog megbirkózni a problémákkal. A growth mindset segít, hogy a nehézségek ellenére is talpra tudjunk állni.

Sokan félnek a kudarcoktól, ám a növekedési szemléletmóddal egyénileg és csapatként is képesek leszünk leküzdeni a felmerülő akadályokat és vállalni a munkahelyi kihívásokat.” – mondja Szabó Csaba, a Develor tanácsadó cég vezérigazgatója, aki nemzetközi szinten is hatalmas szakmai tapasztalattal rendelkezik a vállalatfejlesztés területén. – „Ha kiaknázzuk a bennünk rejlő tudáspotenciált, váratlan helyzetekre is agilisan, rugalmasan fogunk reagálni.

A growth mindset szemben áll a fixed mindset, azaz a berögzült nézőpont, amely szerint az ember az idő előrehaladtával már nem változik, elveszíti képességét a változásra. Ez a nézet azonban nemcsak hibás, hanem kifejezetten hátráltat is az életben.

„A fixed mindset gondolkodással nem merünk hibázni, de éppen ezért a kimagasló eredményektől is megfosztjuk magunkat. Ahelyett, hogy együttműködnénk a munkatársainkkal, megállás nélkül másokkal fogjuk összehasonlítani az eredményeinket.” – állítja Szabó Csaba. „A fejlődésközpontú gondolkodásmód ezzel szemben megtanít arra, hogy maximálisan élvezzük azt, amit csinálunk, és együtt örüljünk az egyéni és a közös sikereknek, eredményeinknek. Így az állásunk nem csupán a munkahelyünk lesz, ahol minden nap eltöltünk 8 órát, hanem a hivatásunk.”

A growth mindset koncepcióval örömöt lelhetünk a szakmánkban. Az ezzel a hozzáállással rendelkező emberek nemcsak inspirálnak másokat, de kollégáik sikereiből ők maguk is képesek motivációt, ösztönzést találni. A többi ember teljesítménye nem lerombolja az önbizalmukat, hanem éppen ellenkezőleg: még nagyobb hatékonyságra és lojalitásra ösztönzi őket. Ezzel a felfogással egy szakma egy egész életre szóló hivatássá válhat!

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!