Vigyázz, ezzel a három szóval akár örökre megbéklyózhatod a kapcsolatodat

Vigyázz, ezzel a három szóval akár örökre megbéklyózhatod a kapcsolatodat

Címlap / Szerelem / Párkapcsolat / Vigyázz, ezzel a három szóval akár örökre megbéklyózhatod a kapcsolatodat

Az ember néha akaratlanul is olyat mond a másiknak, amivel nagyon csúnyán megbántja őt. Persze ilyenkor hamar rájövünk, hogy a kimondott szavakkal milyen hatást értünk el, és bocsánatot kérünk a szeretett személytől. Van azonban három kifejezés, ami szintén nagyon alááshat egy kapcsolatot, anélkül, hogy a kimondás pillanatában tudatában lennénk annak, mekkora kárt tettünk a párkapcsolatban és a másikban.

VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton

Sok párkapcsolat és házasság azért megy tönkre, mert helytelen a kommunikáció a felek között, vagy éppen annak teljes hiánya jellemzi a kapcsolatot. Hogyha nincs őszinte, oda-vissza működő kommunikáció, ahol az ember elmondhatja a másiknak, mi bántja vele kapcsolatban, milyen érzései vannak, és mi az, amin a másiknak változtatnia kéne, honnan tudhatná szegény partnerünk, hogy valami nincs rendben?

Ha pedig kommunikálunk, könnyen kicsúszhat olyan a szánkon, amivel akarva-akaratlanul is megbántjuk a szeretett személyt. Akár konfliktus van két fél között, akár egy hétköznapi kötetlen beszélgetésről van szó, néhány ártalmatlannak tűnő kifejezéssel idővel alááshatjuk a bizalmat és a szeretetet a kapcsolatunkban. Ezek a szavak észrevétlenül besurrannak a mindennapokba, csendesen bekúsznak az ember mondandójába. Bár elsőre nem tűnnek csúnyának vagy bántónak, mégis mélyen a másik hibáztatását, az érzelmi gátakat és a negativitást sugallják. Te sokszor kimondod őket?

1. Te mindig…

Ahogyan egy kapcsolat legszerelmesebb pillanataiban gyönyörű kifejezés a „mindig”, mely az örökkévalóságra és a végtelenségre utal a szerelem, a szeretet és az egymással való elköteleződés tekintetében, úgy válhat idővel ez a szó a kapcsolat mérgező elemévé. A „mindig” alapvető problémája a későbbiekben az általánosítás.

Lehet, hogy egy adott dolog, ami nekünk nem tetszik, csak néhányszor fordul elő, mégis, képesek vagyunk általánosítani. Ezáltal eltúlozzuk a problémát, mely akkorává növekszik, hogy a másik saját jellemét sértjük már vele.

Ha a „mindig” kifejezést ráhúzzuk a problémákra pl. a másik mindig figyelmen kívül hagy minket vagy mindig kibúvókat talál a feladatok alól, a másik állandó támadásnak fogja ezt érezni, nem pedig egy-egy konkrét eset kritikájaként.

Feltételezhetően az adott vád, melyet a „mindig” szóval illetünk, nem történik meg ténylegesen minden egyes alkalommal, így ne általánosítsunk. Használjuk helyette inkább az „érzem” szót, tehát például, úgy érzem, olykor figyelmen kívül hagysz engem, vagy nem érzem magam jól, amikor kibúvókat találsz a feladatok alól. Ezzel ugyanis inkább párbeszédre ösztönözzük a másikat is, nem pedig azonnali védekezésre (és esetleges támadásra) késztetjük.

Problémás szavak párkapcsolatban
istockphoto.com / Srdjanns74

Oldalak: 1 2 3

A cikk folytatódik, lapozz!

«Előző
1/3
Következő»
Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!