Bár sokan mind a mai napig azt gondolják, hogy a halláskárosodás csak az időseket érinti, az Egészségügyi Világszervezet jelentése szerint a 13 és 35 év közötti emberek nagyjából 50%-a is ki van téve a hallásvesztésnek, főként sok szabadidős tevékenység során őket érő zajok miatt, mint amilyen az okostelefonok és a videojátékok miatt éri a fülünket. A legfontosabb, amit megtehetsz, hogy csökkentesz a fülhallgatód hangerején, de van néhány kevésbé feltűnő halláskárosodásra utaló jel, amire szintén érdemes figyelned.
VIDEO A legerősebb csillagjegy párosok, akik tökéletes házastársak lesznek
1/5 Zúg vagy cseng a füled
A halláskárosodás egyik legkorábbi jele a fülcsengés vagy zümmögés, ami jön és megy. Ha téged is érint ez a tünet, amikor csend van, halk zümmögő vagy csengő hangot hallhatsz a háttérben. A fejhallgatók és a fülhallgatók használata nagymértékben hozzájárul a halláskárosodáshoz, ezért a fiatalabb generációknak minél előbb el kell kezdeniük figyelni a halláskárosodás jeleit. Maximális hangerőn 10-15 percnyi zenehallgatás után maradandó halláskárosodás léphet fel, ezért érdemes eleve mellőzni a túl magas hangerő használatát.
Ha átmenetileg cseng vagy zúg a füled, miután leállítottad a zenét, egyértelmű, hogy túl hangos volt a fülednek. Bármennyire is népszerű a fülhallgató, veszélyes, mert közel van a dobhártyához. Éppen ezért jobb, ha egyáltalán nem használod, vagy esetleg egy zajszűrős fejhallgatót használsz, ami abban is segít, hogy alacsonyabb hangerőnél maradj, hiszen csökkenti a környezeti zajokat.
Ha gyakran tapasztalod azt, hogy megbotlasz, nem biztos, hogy az ügyetlenség a hibás, ez ugyanis a halláskárosodás egyik jele is lehet. Amikor valakinek hallásproblémája van, akkora erőfeszítéseket tesz a jobb hallás érdekében, hogy az olyan egyszerű dolgok, mint az egyensúly, kevésbé kötik le az agy figyelmét. Ebben az is szerepet játszik, hogy a belső hallójáratok jeleket küldenek az agynak, hogy segítsenek egyensúlyban lenni, így ha azok károsodnak, az agynak is nehezebb lehet az egyensúlyra összpontosítani.
Az emlékeink nagy része azokon a dolgokon alapul, amiket hallunk. Így ha nehézkessé válik a hallás, az emlékezés is problémát jelenthet. Az életkor előrehaladtával pedig a halláskárosodás a mentális hanyatlás jelzőjévé is válhat. Ez egyrészt azért van, mert a halláskárosodás gyakran társadalmi elszigeteltséghez vezet, ami a kognitív hanyatlás kockázati tényezője. Másrészt pedig a hallássérültek agya extra energiát fordíthat a hangfeldolgozásra, ami a memória és a gondolkodás rovására is mehet.
A dübörgő metró és az autók zajai hangosak és irritálóak lehetnek, de normális esetben nem lehetnek fájdalmasak. Ha mégis, akkor nagy valószínűséggel halláskárosodásra utalnak. Azok füle, akik rosszabbul hallanak, kevésbé tudja tompítani a hangos zajokat, ez pedig fájdalmas érzést kelt a fülnél. Hogy ez pontosan milyen, azt nehéz leírni, de valahol az éles és a tompa fájdalom között helyezkedik el, és nagyon kellemetlen tud lenni.
Ha nehezen hallasz olyan helyeken, ahol sok a háttérzaj, például egy étteremben, ne a hangos csevegést vagy a rossz akusztikát okold. Egy jól működő fül képes felfogni, amit hallani szeretne egy zajos helyiségben. Ha ez nem sikerül, szintén korai jele lehet a halláskárosodásnak. Ha pedig akár ezt, akár valamelyik másik tünetet tapasztalod, érdemes felkeresned a háziorvosodat, és kivizsgáltatni, valóban károsodott-e a hallásod, és ha igen, hogyan lehetne segíteni rajta.