Mindenki hallotta már, hogy ha sokat vágatsz a hajadból, megnő, ha pedig nem szárítod meg rendesen, megfázol. Vajon tényleg igazak ezek a mítoszok? Megkértem Borbás Norbit, a Barberry fodrászát, hogy segítsen eligazodni a legnépszerűbb fodrász tévhitek között.
VIDEO Napcsókolta smink, a forró estékre
1/5 Minél gyakrabban vágatod, annál gyorsabban nő a hajad és annál erősebb lesz.
Részben igaz
„A fodrászok azért szokták javasolni, hogy akkor is igazíttasd meg a hajadat, mikor növeszted, mert egy dehidratált, elvékonyodott, vagy sérült hajvég már nem fog helyrejönni” – mondja Norbi.
Ha 2-3 havonta eljársz egy kicsit vágatni a hajad végéből, akkor egészségesebben futsz neki a növesztésnek. Több esélyed van egy tömör, egészséges hosszú hajkoronát növeszteni.
2/5 Érdemes havonta sampont és pakolást cserélned, mert egy idő után immunissá válik rájuk a hajad.
Hamis
Azt szokta javasolni Norbi a vendégeknek, hogy addig használjanak egy termékcsaládot, ameddig működik a hajukon. Ha már úgy érzik, hogy nem annyira hatékony, mint előtte volt, vagy nem működik együtt a hajukkal, akkor érdemes váltani.
„Nem arról van szó, hogy hozzászokik a haj vagy a fejbőr egy adott anyaghoz, hanem arról, hogy bizonyos összetevők annyira helyrehozzák a hajat, hogy több változást nem fognak okozni” – magyarázza Norbi.
Ilyenkor érdemes más jellegű terméket használni. Az is fontos, hogy egy próbálkozás után ne alkoss véleményt a termékekről, mivel a hajnak és a fejbőrnek szüksége van néhány hétre, hogy megszokja őket.
3/5 Ha zsíros a hajad, nem kell pakolást és balzsamot használnod, mert még zsírosabb lesz.
Hamis
„A fokozott faggyútermelés egy védekezése a szervezetnek a kiszáradt bőr ellen” – mondja Norbi. Mivel alapvetően kiszárad a fejbőr és emiatt a faggyút túlzott mértékben termeli a szervezet, ezért gyakran találkozhatsz azzal, hogy a hajtő zsíros, a hajvég viszont száraz.
Egy középhosszú hajnál érdemes pakolást vagy kondicionálót használni az utolsó 10-15 cm-es szakaszon. Ügyelj arra, hogy nagyon alaposan kiöblítsd használat után. Kifésülés közben, ha az anyag a hajadon van, ne hordd fel a kefével a hajtövekhez. Ha megfelelő helyre teszed a kondicionálót és nem fésülöd fel a fejed tetejére, akkor képtelenség, hogy a fejbőröd jobban zsírosodjon tőle.
4/5 Ha vizes hajjal mászkálsz, megfázik a fejbőröd
Egyeseknél igaz
„Egyén és megszokás függvénye is, hogy megfázik-e a hajad.” Norbinak van olyan vendége, aki télen is vizes hajjal indul el otthonról. Olyanok is vannak, akiknek olyan mennyiségű hajuk van, hogy egyrészt sok idő megszárítani, másrészt észre sem veszik, hogy a szárítás után egy picit nedves maradt.
Télen érdemes odafigyelni arra, hogy miután megszárítottad a hajadat, ne menj egyből utcára, vagy mielőtt elindulsz, még egyszer szárítsd át az egészet. Leellenőrizni úgy tudod, ha szárítás után vársz néhány percet, hogy kihűljön és megtapogatod a hajad.
5/5 Ha kitépsz egy ősz hajszálat, több másik nő a helyére
Hamis
„A hajhagymákon nem változtat az, ha kitépsz egy hajszálat. Jobb, ha elfogadod, hogy elkezdtél őszülni, néhány ősz hajszál kevésbé feltűnő, mint egy frissen visszanőtt, 1 cm-es, a többi hajszál közül kikandikáló ősz haj. Ettől függetlenül egyáltalán nem nő vissza több ősz hajszál, mert kitéptél egyet.” – mondja Norbi.
Hozzátette, hogy ha nem tudsz megbékélni az őszülés gondolatával, válaszd a hajszínezőket vagy a hajfestést. Először inkább a színezéssel próbálkozz, ez ugyanis néhány hónap alatt teljesen kikopik a hajból, nem olyan tartós, mint egy festék. Így lesz időd megtalálni a tökéletes színt és arra is fény derül, milyen gyorsan lesz lenövésed Norbi szerint.