Gyerekkorodban talán téged is megpróbáltak rávenni a szüleid, hogy fogyaszd el a terméseket szőröstől- bőröstől. Manapság egyre kevésbé merjük már ezt mondani gyermekeinknek, egyre gyakrabban hámozunk, fogyasztunk hántolt, héjatlan finomított alapanyagokat, pedig a héjak valójában nagyon értékesek.
A természet nem véletlenszerűen, koncepció nélkül alakította ilyenekké a terméseket. Azt gondolhatnánk, hogy a héj csupán egy réteg, ami az emberi bőrhöz hasonlóan kívülről fedi a testet. De ahogyan a bőrünk is ennél jóval többet tud, így a héjak is sokkal jelentőségteljesebbek, mint képzeljük.
Rengeteg dolog van ott elrejtve, például a beltartalmi részek emésztéséhez, maximális hasznosulásához szükséges enzimek, ásványi anyagok, vitaminok, és bizonyos rendkívül erőteljes gyógyhatással bíró vegyületek is. Ezért fontosnak tartom, hogy táplálékainkat maximális gondossággal szerezzük be, és amennyiben van rá módunk termesszünk magunknak tisztán, vagy válasszunk bio terményeket, különösképpen azokból, amelyeknek a héját is elfogyasztjuk.
Lássuk néhányat, amelyekre érdemes ezentúl jobban odafigyelni, elfogyasztani vagy kreatív módon felhasználni.
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
1/15 Alma
Az alma héja alatt koncentrálódnak a flavonolok. A kvercetin nevű flavonol a flavonoidok közül az egyik legerősebb antioxidáns. Az urzolsav segít az izmok egészségét fenntartani, gyulladásgátló hatású, stimulálja a kollagénszintézist, jótékonyan befolyásolja a koleszterinszintet, támogatja a zsírégetést és a testsúlycsökkentést.
A pektin egy vízben oldódó rost, mely segíti az emésztőrendszer jó állapotban való megőrzését, szükség esetén a székrekedés ellen is fellép.
Az alma héját felhasználhatjuk ecetkészítéshez, megszárítva gyümölcsteákhoz keverhetjük, sőt a befőzésnél szükséges zselésítőanyagot is kinyerhetjük belőle.
A banán bőre antibiotikus és gombaellenes hatású, tartalmaz többek között polifenolokat, karotinoidokat, poliszacharidokat, enzimeket, szalicilsavat. Alapos tisztítás után nyersen vagy főzve fogyasztható.
Remek bőrápoláshoz, fogfehérítéshez, cipőfényezéshez és a növények is hálásak lesznek érte.
Bőrápoló: gyengéden töröld át az arcodat a banánhéj belső felével. Tisztítja, puhítja és hidratálja a bőrt, eltávolítja a pattanásokat, kezeli a szemölcsöt. A kéz bőrét is átdörzsölhetjük vele, mivel hámlasztó, feszesítő hatású. A szúnyogcsípés kellemetlenségeit is csillapítja.
A C-vitamin és a hidroxi- cinnamonsav a héj alatt koncentrálódik, de tartalmaz B- vitaminokat, káliumot és kalciumot is. A burgonya legegészségesebb elkészítési módja, ha héjában főzzük, esetleg héjastól sütjük meg.
A tört vagy pürésített burgonya is tartalmazhat nyomokban krumplihéjat, és íme egy remek ötlet a bio burgonyahéj felhasználására.
Krumplihéjcsipsz: a nagyon alaposan megtisztított bio burgonya héját pácold be. Egy nagyobb tálban keverj össze némi olajat, sót, fűszereket (borsot, őrölt köményt, akár egy kis chiliport is, ha szereted). Forgasd a fűszeres olajba a héjakat, majd terítsd szét szellősen egy sütőpapírral védett sütőlapon. Előmelegített sütőben 180 °C- on kb. 15- 20 percig süsd, közben egyszer forgasd át a darabokat az egyenletesebb sülés érdekében.
A fehér részben és a héjban találhatók limonoidok. A héjban található limonén rákellenes (főleg emlő-, máj-, és az UV sugárzás okozta bőrrák esetén) hatású és a koleszterinszint csökkentésében is részt vesz.
A citrusfélék héjában felfedezett rutin megvédi a C- vitamint az oxidációtól, hatékonyabbá teszi a felszívódását, sőt még a hajszálereket is védi. A bioflavonoidok a szervezet méregtelenítésén és lúgosabbá tételén is dolgoznak. Kalcium tartalma részt vesz a csontok védelmében. A citromhéj kedvelt ízesítő, mely kiemeli az ételek ízét, és bőrápolásra is használható.
Citromecetes fürdő: hámozzunk le vékonyan 3 citromot, tegyük a héjakat egy széles szájú üvegbe, majd öntsünk rá 1 liter gyümölcsecetet. Lezárva meleg helyen érleljük 2 hétig. Szűrjük át egy tiszta üvegbe. Egy kádnyi meleg vízhez 250 ml citromos ecetet adjunk. Frissíti, tisztítja, fertőtleníti a bőrt és összehúzza a pórusokat.
A cukorborsó zöld hüvelye nemcsak, hogy ehető, de még finom is, és egészséges. Fogyasztható rövid ideig hőkezelve, vagy akár nyersen salátában. A cukorborsó kétféle karotinoidot (lutein, zeaxantin) is tartalmaz, továbbá ásványi anyagokat, vitaminokat, és rostokat.
A rendkívül erős antioxidáns és gyulladásgátló hatással bíró antocianin adja a héj piros, bíbor, illetve feketés színét. Nyáron töltődjünk fel vele, és együnk minél többet nyersen.
Héja tartalmazza a sportolók számára különösen áldásos hatású L-citrullin nevű aminosavat, ami enyhíti az izomfájdalmat, növeli a teljesítményt, és elősegíti a nitrogén kivonását a vérből.
Amennyiben hámozatlan formában préseljük ki, egy kifejezetten értékes, enzimekben gazdag gyümölcslevet kapunk. A bio kivi alapos tisztítás után akár héjastól is elfogyasztható.
A héja alatt halmozódik fel a klorogénsav, ami egy antioxidáns és rákellenes hatású fitokemikália. A gyomorban még azelőtt megköti a nitrátokat, hogy azok karcinogén nitrozaminokká alakulnának, ezzel csökkenti a vastagbélrák kialakulásának kockázatát. Gazdag C- vitaminban és vízben oldódó élelmi rostokban is.
A narancshéj gazdag limonoidokban, melyek a friss narancs illatáért is felelősek. A limonoidok vírusölő, gombaölő, baktériumölő, tumorgátló, koleszterinszint- csökkentő és maláriaellenes hatóanyagok. Kb. 24 órán keresztül tartózkodnak a véráramban, és közben lelkesen küzdenek a rákos sejtekkel. A héjban jelen van a gyulladásgátló, érvédő és rákellenes hatású heszperidin. A koleszterinszint csökkentésében a pektinek is kiveszik a részüket. A hártyák és a héj belső fehér része flavanont is tartalmaz. A narancshéj erősíti a gyomrot, csillapítja a bél- és gyomorfájdalmakat.
Narancshéjtea: 1 kávéskanálnyi szárított narancshéjat forrázz le egy csésze vízzel, 15 perc múlva szűrd le és fogyaszd el. Segít emésztési panaszok, és hasi diszkonfort érzet esetén.
A magvakon túl a héj is tartalmazza a rezveratrol nevű antioxidánst, ami az egyik legjobb öregedésgátló. Védelmet nyújt a szív- és érrendszeri betegségek, valamint a rák kialakulása ellen. A bíbor színű szőlő a legelsőrangúbb forrása.
A héja gazdag flavonoidokban, kvercetinben, fenolvegyületekben, rostban. Tisztára mosott burokleveleit belefőzhetjük levesekbe.
Seregnyi tény támasztja alá tehát, hogy a héj nem csupán a zöldségek és gyümölcsök csomagoló anyaga, hanem azok szerves részét képezi. Fogyasszunk és használjunk fel belőlük minél többet.