Sokunknak csak akkor kerül gyömbér a konyhájába, ha egy fűszeres süteményt szeretnénk elkészíteni, vagy a megfázásos tüneteinket enyhítenénk egy csésze forró gyömbéres teával. Pedig a gyömbérnek sok olyan egészségügyi előnye van, amelyek miatt akár minden nap érdemes lenne fogyasztanunk. Ennek legegyszerűbb módja talán az, ha gyömbéres vizet készítesz belőle, és hamarosan élvezheted is a különféle kedvező, mondhatni aranyat érő hatásait.
VIDEO Napcsókolta smink, a forró estékre
1/6 Csökkentheti a gyulladásokat
A gyulladásoknak számos oka lehet, beleértve a komolyabb megerőltetést és az enyhe allergiás reakciókat. A kutatások pedig azt mutatják, hogy a gyömbér mindkét ok esetében segíthet enyhíteni a gyulladásokat. Egész pontosan egy tanulmány azt mutatta ki, hogy a gyömbér kivonatok segíthetnek csökkenteni az allergiás tüneteket. Egy másik vizsgálat eredménye pedig arra világított rá, hogy a gyömbér fogyasztása segíthet csökkenteni a megerőltetőbb testmozgások után az izomfájdalmakat.
A gyömbért évszázadok óta vetik be a hányinger és az emésztési zavarok ellen. A közelmúltban pedig tudományos kutatásokon keresztül is bizonyították, hogy egy olyan régi népi gyógymódról van szó, amely valóban hatásos orvosság lehet. A tudomány jelenlegi állása szerint nagyjából 1-2 gramm gyömbér elfogyasztásával már enyhíthetjük a hányingert. Másféle gyomorproblémákkal kapcsolatban ugyan még folynak a kutatások, az évszázados tapasztalatok alapján azt is kijelenthetjük, hogy a gyömbéres víz biztonságos és hatékony segítség lehet, ha bármiféle okból gyomorrontásunk van.
Ha el szeretnéd kerülni az olyan egészségügyi problémák fokozott kockázatát, mint a szívbetegségek és a stroke, bizony a koleszterinszintedre is ügyelned kell, különösen a „rossz” LDL-koleszterin esetében. Egyes tanulmányok szerint a gyömbér rendszeres fogyasztása egyrészt segíthet az LDL-koleszterinszint szabályozásában, sőt még az összkoleszterinszint és a trigliceridek csökkentésében is segíthet. Ezek a jótékony tulajdonságok pedig csökkenthetik a szívproblémák és más, koleszterinnek kapcsolatos egészségügyi problémák kockázatát.
A gyömbéres víz tele van antioxidánsokkal, amelyeknek nagy szerepe van abban, hogy a szervezetünk kezelni tudja a szabad gyököket. Ezáltal pedig az olyan betegségek kialakulásának a kockázatát is csökkenthetjük, mint a rák, a szívbetegségek és a cukorbetegség. Emellett gazdag káliumban is, amely a szívünk, az izmaink, a csontjaink és az anyagcserénk szempontjából is hasznos, ugyanis segít a sejteknek a só kezelésében. Ha pedig mindez még nem lenne elég, kalcium, folsav, foszfor, magnézium, kolin és szelin is található benne.
A gyömbéres víz egy roppant egyszerűen elkészíthető ital, ezért is olyan jó választás, ha több gyömbért szeretnél fogyasztani. A legegyszerűbb verzióban csak 1-2 gramm őrölt gyömbér és víz keveréke, de mézzel, juharsziruppal, fahéjjal, citromkarikákkal, vagy például lime levével is ízesítheted. Ezután felmelegítened is érdemes, így forrón gyömbér teaként, lehűtve pedig szintén gyömbéres vízként fogyaszthatod. Ez azért is kedvező, mert a gyömbér felmelegítve sokkal hívogatóbb ízélményt nyújt. A lényeg, hogy egy olyan italt kapj, amelyet ízletesnek is találsz, hogy aztán akár minden nap is kedved legyen fogyasztani.
Mint minden más élelmiszerre, a gyömbérre is igaz, hogy nem mindenki szervezete reagál rá olyan jól, mint szeretné. Vannak, akik szerint a gyömbér gyomorfájást, gázokat és gyomorégést okozhat, különösen, ha nagy mennyiségben fogyasztják. Egyes orvosok szerint pedig azoknak, akiknek epeköve van, kifejezetten érdemes kerülni a gyömbért, bár ezt a tudományos kutatások nem erősítették meg. Mindezeket figyelembe véve, ha még nem ittál gyömbéres vizet, a legjobb, ha először csak pár kortyot iszol. Ha ezután néhány órával nem lesz semmilyen panaszod, bátran igyál meg belőle napi 1-2 pohárral, feltéve persze, ha továbbra sincsenek negatív tapasztalataid.