A gyógynövények jótékony hatását már elődeink is felismerték, és a népi gyógyászatban előszeretettel használták őket. Bár hatásukat belsőleg fogyasztva fejtik ki igazán, már illatukkal és ízükkel is jó hatással lehetnek a közérzetünkre. Íme, 5 gyógynövényes teakeverék, amellyel természetes módon győzheted le például a náthát, az álmatlanságot vagy a női problémákat!
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
1/5 Nyugtató teakeverék
1 rész citromfüvet, 2 rész orbáncfüvet, 2 rész levendulát és 2 rész rozmaringot forrázz le 2,5 dl vízzel, majd hagyd ázni 8-10 percig. Lassan kortyolgatva fogyaszd.
A citromfű rendkívül jó ideg- és szívnyugtató, görcsoldó hatású, valamint enyhíti a depressziót is. Sok jótékony hatása mellett pedig távol tartja a szúnyogokat, ezért érdemes nyáron frissen vásárolni és az ablakba vagy a teraszra tenni belőle. Az orbáncfű kedélyjavító, a depresszió kezelésére alkalmazzák. A rozmaring segít helyreállítani a vérnyomást. A levendula szintén nyugtató hatású, illóolaj formájában aromaterápiaként használva segíti az elalvást is.
1 rész cickafarkfüvet, 1 rész orvosiszékfű-virágot (kamillavirág), 1 rész citromfüvet és 1 rész édesköménymagot 2,5 dl vízzel forrázz le, néhány percig hagyd állni, majd szűrd le, és étkezés előtt fogyaszd el. Ne ízesítsd, maximum egy kiskanálnyi mézet tegyél bele!
A cickafarkfű gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő, görcsoldó, emésztést javító és vérzéscsillapító hatású.
A kamilla nem csak gyulladáscsökkentő, de kiváló görcsoldó és nyugtató is egyben. A citromfű nyugtatja az idegeket, az édesköménymag pedig jót tesz a rendszertelen menstruációnak, puffadásgátló, valamint szintén görcsoldó hatású.
Recept 1.: szárított medveszőlő levélből 1-2 kanálnyit tegyél 2,5 dl hideg vízbe, majd hagyd állni 5-6 órát.
A medveszőlő tea íze és színe is elég borzalmas, de ez az egyik legjobb természetes gyógynövény hólyaghurut ellen, antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatásának köszönhetően.
Recept 2.: 2 rész körömvirágot, 2 rész cickafarkat, 2 rész csalánlevelet és 1 rész csipkebogyót forrázz le 2,5 dl vízzel, majd hagyd állni 8-10 percet.
A körömvirág mindamellett, hogy regenerálja a sérült szöveteket, antibiotikus hatása van, serkenti a vérkeringést, jó hatással van a vérnyomásra és méregtelenítő is. A cickafarkfüvet a menstruációs görcsök enyhítésére is használhatod, a csalánlevél vízhajtó, ami segít kipucolni a bacikat a szervezetedből. A csipkebogyó pedig az A-, B1-, B2-, P- és K-vitamin mellett nagy mennyiségben tartalmaz C-vitamint, ami javítja a szervezet védekezőképességét. Édesíteni ezeket a keverékeket sem érdemes, maximum pár szem aszalt vörös áfonyával, ami szintén jó a felfázásra.
Egy rész kamillából, hársfából, csipkebogyóból és csalánlevélből készíts forrázatot, majd hagyd állni 15 percig. Sok-sok mézzel ízesítsd! Napi 3-5 bögrével is érdemes belőle elfogyasztani kúraszerűen.
A hársfa virágzat a flavonoidoknak köszönhetően lágyító, izzasztó és görcsoldó hatású, valamint a farnezol miatt nyugtató hatással bír. A kamilla gyulladáscsökkentő, a csalán tisztítja a teljes emésztőcsatornát és fokozza a szervezet védekezőképességét, míg a csipkebogyót pedig magas C-vitamin tartalma miatt érdemes ilyenkor fogyasztani.
Egy kanálnyi gyógynövénykeveréket, ami macskagyökérből, komlóból, citromfűből és galagonyavirágból áll, forrázz le 2,5 dl vízzel, majd lassan kortyolgasd el.
A macskagyökér az egyik legjobb gyógynövény alvászavarok ellen, a komló kis mennyiségben kiváló nyugtatószer, a citromfű pedig jót tesz az idegeknek.
A galagonyavirágot a szív egészségére szokták alkalmazni, mivel nem csak nyugtatja a szívet, de erősíti is azt. Nem csak az ideges eredetű panaszokra érdemes használni, de idősebb korban szívpanaszok megelőzésére is.