Ha egy gyereknek nem kellene bemennie valahová, akkor annak az egyedüli és kizárólagos elfogadható oka szerintem az, hogy az adott gyereknek nem jó lenni. Az, hogy esetleg más felnőttek nem akarnak gyereket látni, sajnálom, de szerintem egyszerűen nem egy érv.
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
Repülőgépen, étteremben, parkban, koncerten – megszámolni sem tudom, hány olyan helyszínt hallottam már, ahol valaki szerint nem kellene gyereknek lennie. Az ok pedig egészen egyszerűen ilyenkor az, hogy aki ide megy, aki kikapcsolódni akar, vagy esetleg már amúgy is kényelmetlenül érzi magát (például egy repülőn), és egy izgő-mozgó, hangoskodó, szaladgáló gyerek csak még további kellemetlenséget okoz neki.
Ezeknek az embereknek, akik úgy gondolják, ez kellően jó érv arra, hogy gyerekeket kitiltsanak helyekről, csak azt tudom üzenni: nőjenek fel!
Igen, anyaként én fogom elsőként elismerni, hogy egy gyerek tud nagyon fárasztó lenni. Még olyan is van, hogy idegesítő. De sajnos vagy sem, az emberiség így lett kitalálva. Először kicsik vagyunk, aztán megnövünk, és vannak évek, amiket nem lehet átugrani.
Felteszem, akkor is megsértődnek, ha a szabadnapjukon esik az eső. Ők lehetnek ugyanazok az emberek, akik beköltöznek a városba, aztán panaszkodnak a zajra, vagy kiköltöznek vidékre, és felháborítja őket, hogy időnként bejönnek a kertbe a mezei nyulak.
Azt várni, hogy a gyerekes családok éveken át ne menjenek sehová, egyszerűen abszurdum. És míg azt, hogy ezekben a helyzetekben a szülők figyeljenek a gyerekeikre, és gondoskodjanak róla, hogy azok a lehető legkevesebb kellemetlenséget okozzák a környezetüknek, teljesen jogos igény, azt hinni, hogy ez majd azt jelenti, hogy egy gyerek csendben ül egy sarokban, és meg sem mukkan, valamiféle delíriumra vall.
Nem, egy gyerek nem mindig tudja még kezelni az érzelmeit. Egy gyerek nem mindig tudja elfogadni, hogy a világ nem az ő aktuális igényeihez igazodik. Nem, egy gyerek nem mindig tud még várni, és nem mindig tudja kontrollálni a feszültségét.
Ez egy folyamat, ami nem megy egyik napról a másikra. De remélhetőleg, a gyerekeink tanulnak. És olyan felnőtt válik belőlük, aki rendelkezik a szükséges önkontrollal, empátiával és szociális érzékenységgel. Így sosem fogják például azt gondolni, hogy összeesküdött ellenük a világ, ha egy 4 éves ül az előttük lévő sorban a repülőn.
Nyitókép: Oleh_Sloboneiuk/istockphoto.com