Elképesztően látványos figurákkal kápráztat el a Guinness-világrekorder léggömb művész – interjú Csatai Gergővel

Elképesztően látványos figurákkal kápráztat el a Guinness-világrekorder léggömb művész – interjú Csatai Gergővel

Címlap / Életmód / Pénz és hivatás / Elképesztően látványos figurákkal kápráztat el a Guinness-világrekorder léggömb művész – interjú Csatai Gergővel

Vannak emberek, akiknek a munkáira elég csak egy szempillantást vetni, és egyből azt érezzük, hogy hihetetlenül tehetségesek. Pontosan ez történt velem akkor is, amikor az Instagramon megpillantottam a Guinness-világrekorder léggömb művész, Csatai Gergő alkotásait. De hogy milyen út vezetett el odáig, hogy elképesztően szép sikereket ért el, és mennyi munka is van abban, hogy hétről hétre sokakat kápráztat el a tudásával, arról ő most ő maga mesél.

VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd

Honnan ered a lufik iránti szereteted, és hogyan sajátítottad el annak idején a lufihajtogatás rejtelmeit?

Magukért a lufikért nem rajongtam különösen soha. Persze gyerekként sokszor volt otthon, de szerelemről szó sem volt. 😀 14 évesen elkezdtem zsonglőrködni, később bűvészkedni is és a szórakoztatás része fogott meg igazán. Az, hogy olyat mutathatok a tömegnek, ami nem hétköznapi, ami különleges. Ebbe az érzésbe pedig már bele lehet szeretni. 

Így dolgoztam egyetem mellett egy budapesti rendezvényszervező cégnek, ahol 2010-ben nem találtak lufihajtogatót egy 9 napos rendezvényre. Így kénytelen voltam beugrani és lufit hajtogatni. Akkor csak Youtube-ról, és később Facebook csoportokból tanultam meg lufizni, amiután 2012-ben egy nemzetközi vizsgát is tettem az akkor elérhető legmagasabb tudásból.

Mi volt az a pont, amikor úgy érezted, nemcsak hobbi a lufihajtogatás számodra, hanem már profi vagy?

Nekem mindig az oktatók jelentették a szakma csúcsát. Tőlük tanulunk, sokan őket szinte isteníti (főleg a kezdők) és egy olyan belső szakmai körnek a részei, ami országhatárokat átívelő elismerés. 

Rám 2015-ben figyelt fel egy olaszországi léggömbgyár, a Gemar Balloons, akik világvezetők a nemzetközi piacon. Elkezdtem velük együtt dolgozni, először csak oktatóanyagokat felvenni, később pedig – az angol nyelvtudásomnak köszönhetően -, világot járni és oktatni. Azt hiszem, ezek alatt az utak alatt ért meg bennem a gondolat, hogy már nem vagyok „középszerű”.

Mivel foglalkozik tulajdonképpen egy léggömbművész? Hogyan, milyen feladatokkal, munkákkal telnek általában a mindennapjaid?

Változatosan. Hálás vagyok a hétköznapjaimért, mivel az én munkám sokszor hétvégére koncentrálódik, így a hétköznapjaim szervezéssel és a fellépésekkel járó nyugis irodai munkával telik. Szerződések, postázás, telefonok és e-mailek.

Sokszor ilyenkor, hétköznap utazom is. A külföldi utak is általában itt vannak, mivel a szakmai napok csak 1-1 nap. Így általában kedden megyünk, szerdán oktatunk és csütörtökön haza, mert jön a hétvége. A hétvégék pedig utazás, fellépések, gyerekzsúrok, céges események és színpadi megjelenés. Szerencsére monotonitásról itt szó sincs.

Hogyan éli meg a családod, hogy ezt a különleges szakmát választottad?

A kislányom imádja. 😀 Ha van itthon egy óriási Elza hercegnő lufiból, akkor nagy baj nincs. De viccet félretéve, persze sok lemondással és szervezéssel járó munka ez. Mondhatnánk persze, hogy „de hát melyik nem?”, de az én hétvégéim 90%-ban telthazára vannak folyamatosan foglalva, és szabad hétvégém is csak akkor van, ha erővel csinálok magamnak.

Ami nehezebb, azok a külföldi utak. Ezek az oktató utak általában havonta egyszer vannak, és nem ritkán Európán kívül is. Márciusban például Atlantában fogok oktatni. Ilyenkor ránk szakad a hétköznapi ovijárat és az egyéb szervezési nehézségek. Többes számot mondok, de valójában a drága feleségemre szakad ez rá. ❤️

Melyek voltak az eddigi legkülönlegesebb figuráid, munkáid, és mennyi időt vett igénybe az elkészítésük?

Azt szeretem ezekben a figurákban, hogy az elkészítésük sokszor csak pár óra, vagy netán 8-12 óra. Ami soknak hangzik, de valójában nem az. Ami több időt vesz igénybe, az a tervezés. Sokszor napok, nem ritkán hetek is, mire egy gondolat megépíthető lufiszoborrá áll össze a fejemben és érik meg.

Imádom, hogy volt szerencsém Dublinban 16 méteres sárkányt csinálni, hogy tudtam már 2 méter magas Eiffel-tornyot készíteni, és hogy rengeteg számomra kedves mese lett már lufifigura. Ez utóbbi témához egyébként szívesen nyúlok csak úgy a magam szórakoztatására is.

Milyen fajta léggömbökkel dolgozol a legszívesebben?

Olyan vagyok a lufikkal, mint Gombóc Artúr a csokival. Én elsősorban a hosszúkás lufikkal. Tudjátok, az, amit a bohócok is használnak, a kukac lufi. Hivatalon nevén Modellező léggömb. Ezeknek több mérete van, egytől egyig mindet használom. De használok kerek, szív alakú, hosszúkas és még egy „linkes” lufinak hívott lufit is. Az utóbbinak nemcsak a nyakán van megköthető része, de a tetején is.

A Guinness Rekordok Könyvébe is bekerültél, hogyan zajlott és mit adott számodra ennek a szép sikernek az elérése?

Hatalmas szakmai elismerést és egy gyönyörű felfelé ívet a pályámnak. 2019-ben csináltam a rekordot, egészen pontosan a leggyorsabban lufit hajtogatni bekötött szemmel. Minden rekord döntést egy 3 hónapos elbírálási idő előz meg, amikor is az ember felveszi a kapcsolatot a Rekordszövetséggel, és egy tervet ír nekik, motivációs levéllel együtt, hogy miként és hogyan képzeli el az ő rekordját.

Amire ők válaszolnak egy terjedelmes dokumentummal, hogy mik a rekord cím döntésének a feltételei. Még azt is megszabják, hogy például a lufikutya úgy szabályos, ha a lába 5-7 cm között van hosszban. Ezután a tényleges rekordkísérlet, amit egyszerre 7 ember követett, akik biztosították, hogy minden a szabályoknak megfelelően történt. Időt mértek, felügyeltek, fotóztak és videóztak. Ezután az összes dokumentumot és anyagot el kell nekik küldeni, és 3 hónap alatt átnézik és validálják. 

Tényleg rengeteg elképesztő alkotásod született már, sosem vagy lámpalázas az elkészítésük közben?

Egy-egy nehezebb oktató anyag előtt szoktam izgulni, de lámpaláz már régóta nincs. Imposztor-szindróma talán többször. 😀

Milyen jövőbeli terveid vannak?

Szeretnék több lufihajtogatóval együtt dolgozni, és egy amolyan szolgáltató ügynökséggé válni. Jelen pillanatban is egy tündéri asszisztensünk, Betti fogadja a megkereséseket, és két jókedvű lufihajtogatóval már együtt dolgozom. Hanga és Tina. Így amikor én nem is vagyok elérhető, mindig válaszkészek tudunk lenni. Ezenkívül persze szeretnék még több díjat és talán egy új rekordot is felállítani. 🙂

Nyitófotó: @csatai_gergo_balloon_artist

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!