Gondozott kert, de hogyan? – Praktikus ötletek és tanácsok

Gondozott kert, de hogyan? – Praktikus ötletek és tanácsok

Címlap / Otthon / Kert és terasz / Gondozott kert, de hogyan? – Praktikus ötletek és tanácsok

VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd

A kertrendezés nem csupán a növények kiválasztásáról szól, hanem egy átgondolt, harmonikus tér megteremtéséről is. Egy jól megtervezett kert megnöveli az otthon nyújtotta lehetőségek számát, ahol pihenhetünk, feltöltődhetünk, és élvezhetjük a természet közelségét. Cikkünkben bemutatjuk, hogyan alakítható egy kert gondozottá.

A növények gondozása nemcsak a kert szépségét növeli, hanem az ember mentális állapotára gyakorolt jótékony hatásáról is ismert. A virágok és fák frissessége, a bokrok illata és színei gazdagítják az udvar látványát. Emellett egyre többen döntenek az ehető- és fűszernövények termesztése mellett, mert azt szeretnék, hogy mindig legyenek kéznél friss gyümölcsök és zöldségek. Ez egyfajta takarékosság is, ugyanis mind többször látni a lakások erkélyein is néhány cserepet, balkonládát, amelyekben koktélparadicsomot, bazsalikomot vagy oregánót nevelnek. A háztáji kertekben gyakran gyümölcsfákat vagy bogyós bokrokat, például málnát és szedret ültetnek.

Bármilyen kertet is választ, kicsit vagy nagyot, dísznövényekkel vagy ehető növényekkel, néhány gyakorlati tanács segít abban, hogy az udvarában kialakított kis paradicsom gondozott legyen és teljes pompájában ragyogjon.

Növények öntözése – mikor és hogyan érdemes?

Ahhoz, hogy a zöldterületek fennmaradjanak és az elültetett növények megfelelően növekedjenek és fejlődjenek, vízre van szükségük. A növények öntözésére azonban van néhány szabály.

A növények öntözését sosem a legnagyobb hőségben és napsugárzás mellett végezzük, hanem olyan időpontban, amikor a talaj hőmérséklete alacsonyabb. Erre legalkalmasabbak a kora reggeli órák vagy az esti időszak, a naplemente után.

Sokkal gyakoribb eset, hogy a növényeket túlöntözik, mintsem hagyják kiszáradni. A következő öntözés előtt meg kell várni, míg a talaj vagy a cserépben lévő föld teljesen megszárad. Ellenkező esetben a talaj sáros lesz és a túlzott nedvesség miatt gombás betegségek jelentkezhetnek. A teraszon lévő növényeknél érdemes vízelvezető lyukakkal rendelkező cserepeket használni, amelyeknél a felesleges víz a cserép alá helyezett tányérba folyik.

A növények öntözésénél ügyeljen arra, hogy a leveleiket ne érje nedvesség.

Sövények metszése – a rendezett kert kulcsa

A sövénynek hála környezetbarát módon biztosíthatja a magánszférát, javíthatja az udvar mikroklímáját, csökkentheti a nyári hőséget és szélfogót alakíthat ki. A sövény telepítéséhez általában tujákat, korallberkenyét és babérmeggyet használnak. Ahhoz azonban, hogy a sövény betöltse funkcióját, rendszeresen kell öntözni és metszeni.

A sövény metszése ősszel és/vagy tavasszal a legjobb, mivel a hőmérsékleti viszonyok ebben az időszakban kedvezőek a metszett részek fejlődéséhez. Fontos, hogy a sövény metszésével ne siessen, várja ki a megfelelő időt, mivel, ha elsieti a munkát, a fiatal zöld hajtásokat is eltávolítja. A tapasztalt kertészek gondoskodnak arról, hogy a sövény alul szélesebb legyen, vagyis, hogy az alsó része 10%-kal szélesebb legyen a felső részénél. Így az alsó ágak több fényt kapnak.

A metszés gyakorisága, vagyis, hogy a sövény metszésére évente csak egyszer vagy kétszer kerül sor, a növény típusától függ. A lombhullató sövények gyakoribb metszést igényelnek, mint az örökzöldek. Ha a sövény széles, húsos levelekkel rendelkezik, akkor használjon kerti ollót, míg a kis levelű sövényeknél a sövényvágó hasznosabb.

Pázsit gondozása – hogyan érjük el a tökéletes gyepet?

Minden udvar dísze és valamennyi kert alapja a pázsit, amellyel szemben elvárás, hogy ápolt és gondozott legyen. Ezt néhány trükkel könnyen elérheti. A zöld pázsitszőnyeget legjobb, ha gyakran, de csak kicsit kaszálják. Így javíthatja a pázsit sűrűségét, megakadályozhatja a gyomok fejlődését és a gyep egészségesnek tűnik. Tavasszal a megnövekedett csapadékmennyiség következtében a fű gyorsabban növekszik, ezért érdemes ötnaponta kaszálni. Nyáron viszont elegendő hetente egyszer, kánikulában és csapadékmentes időszakban pedig tíznaponta kaszálni, a hosszabb fűszálak ugyanis megvédik a talajt a túlmelegedéstől.

Ha nem tudja rendszeresen karbantartani a pázsitot, és úgy döntött, hogy kertészt alkalmaz, akkor számítson arra, hogy 1.000m2-g terjedő pázsiton négyzetméterenként átlagosan 400-800 forintot számolnak fel a fűnyírásért.

A fűnyírásnál figyelni kell a fűszálak hosszára is. A legjobb, ha az egyharmados szabályt követjük. Ez azt jelenti, hogy a füvet a jelenlegi magasságának az egyharmadáig nyírják, tehát a kétharmada megmarad. Például, ha a fű tíz centiméter hosszúságú, akkor három centiméterrel kell lerövidíteni, így megmarad hét centiméter.

A fűnyírás időpontja is rendkívül fontos. A legjobb, ha reggel nyolc és tíz óra között vagy este tizennyolc és tizenkilenc óra között végzik.

A kaszálás előtt érdemes egy kört tenni a fűnyíróval, vagyis körbejárni a kertet és a pázsitot. Így a fűnyíróval kijelöli a határokat, megakadályozva, hogy beletaposson a rózsakertbe vagy más növényeket megsértsen fűnyírás közben.

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!