Használjunk szulfátokat vagy sem? – ez itt a kérdés, és még megannyi más is felmerülhet benned, ha göndör hajad van. Talán te is érezted már úgy, hogy lehetetlen megfelelően tájékozódni arról, mi jó vagy rossz a fürtjeid számára. Akár most kezdesz el kialakítani egy új hajápolási rutint, akár már évek óta úgy érzed, hogy jól ápolod a hajadat, néhány összetevőt mindenképpen jobb, ha száműzöl a hajad szépsége és egészsége érdekében.
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
1/5 Szulfátok
A szulfátoknak gyakran van rossz hírneve a göndör haj tekintetében. Általában a sok samponban megtalálható szulfátok biztosítják azt a gazdag habot, ami hajmosáskor jellemző. Felületaktív anyagokként működnek, amelyek lebontják a fejbőrön és a hajon lévő szennyeződéseket, hogy ápolt és tiszta hatást nyújtsanak. Abba azonban sokan bele sem gondolnak, hogy az erős szulfátok általában szárítják a hajat és a fejbőrt.
A göndör haj durvább tapintású és szárazabb, mint a többi hajtípus, ezért kiemelten fontos a hozzá illő sampon kiválasztása. Az erős szulfátokkal teli samponok hosszú távon még szárazabbá tehetik a hajat, ráadásul a kutikulákat is károsíthatják. Ha azonban egy kíméletesebb szulfátokat tartalmazó sampont használsz, kevesebb eséllyel veszélyezteted a hajadat. A legbiztosabb viszont az, ha szulfátmentes sampont használsz.
A parabéneket számos kozmetikai termék gyártása során használják, mivel tartósító és gombaölő tulajdonságokkal rendelkeznek. Noha ezek a funkciók alapvető fontosságúak, vannak olyan tanulmányok, amelyek bebizonyították, hogy irritációt okozhatnak. A parabének hatékonyan megakadályozzák a mikrobiális szennyeződést a kozmetikumokban, de allergiás reakcióhoz is vezethetnek, ezért egyre inkább kerülik őket a bőr- és hajápolási termékek formuláiban.
Mivel a göndör haj törékenyebb, és a hajhullás is valószínűbben jelentkezik, mint egyenes haj esetén, ezért csak tovább ronthat mindenen, ha még egy parabénes hajápolási terméket is használsz. Mi több, egyes kutatások során még az is felmerült, hogy mivel a parabének utánozzák az ösztrogént, megzavarhatják a nők hormonális funkcióit, ami növelheti a mellrák és a meddőség kockázatát.
A formaldehidet a tartósító ereje tette a szépségápolási termékek kedvelt összetevőjévé, viszont mivel gyakori allergén, az érzékenyebb bőrűeknek különösen érdemes vigyázniuk vele. Ha egy formaldehidet is tartalmazó hajápolót használsz, ami kellemetlen a bőrőd számára, az súlyos fejbőr- és hajproblémákat okozhat, a hajhullást is beleértve. A göndör hajra pedig még inkább rossz hatással van, mivel mindezeken túl még törékenyebbé és érzékenyebbé is teszi.
A szilikonok gyakori összetevői a kondicionálóknak, mivel simábbá és puhábbá tehetik a hajat. Göndör haj esetén is vannak bizonyos előnyei, mivel rögzítik a haj nedvességét. Azonban minél többet használsz belőlük, annál nehezebb lesz a bevonat a hajadon. Kezdetben ugyan valóban jót tesznek a hajnak, de folyamatos használat esetén felhalmozódnak a hajon, és elnehezítik. Tehát bár csábító lehet a használatuk, a szilikonos samponokat is legtöbbször jobb, ha elkerülöd.
Az alkoholok tekintetében az első, amit tudnod kell, hogy léteznek szárító hatású és zsíralkoholok. A legtöbb hajápolási termék zsíralkoholokat tartalmaz, cetil- és cetearil-alkoholokat, amelyek puhává és hidratálttá teszik a hajat. A szárító alkoholok, mint például a propanol, azonban még törékenyebbé és érzékenyebbé tehetik a már eleve szárazabb göndör hajat, bizonyos fajták pedig, mint a benzil-alkohol, irritációt is okozhatnak. Mielőtt tehát bármilyen alkoholt tartalmazó hajápolási terméket vennél, győződj meg róla, hogy melyik fajtába tartozik.