Mindannyian milliószor hallhattuk már, hogy mennyire fontos a szervezetünk számára az elegendő, legalább napi 2-3 liter körüli vízfogyasztás. Ha ennek ellenére te is azok népes táborát erősíted, aki naponta csak néhány pohár vizet iszik, hogy ne kelljen annyiszor kimenned a mosdóba, vagy egyszerűen csak nem jut eszedbe, hogy több folyadékra lenne szükséged, akkor ideje megismerned, mennyire negatívan befolyásolhatod a szervezetedet, ha nem iszol eleget.
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
1/7 Ráncos lesz az arcbőröd - idő előtt
A bőrödnek nedvességre van szüksége, nem hiábavaló hát az sem, hogy szinte minden öregedésgátló krém nagyrészt hidratáló összetevőkből áll. Ha nem iszol eleget, a bőröd szerkezete megváltozik: folyamatosan fáradtnak tűnsz, érzékenyebb lesz az arcbőröd, könnyebben megereszkedik, és idő előtt ráncos lesz.
Ha elegendő vizet iszol, eltelíted annyira a gyomrodat, hogy ritkábban és kevésbé érezd magad éhesnek. Egy amerikai kutatás során a résztvevők minden étkezésükhöz megittak egy nagy pohár szénsavmentes vizet, ezáltal pedig átlagosan napi 206-tal kevesebb kilokalóriát vittek be a szervezetükbe. Ez 3 hónap alatt 18000 kilokalóriát és 2,5 kilogrammal kevesebb testzsírt jelent. Ha viszont kevés vizet iszol, több időbe telik, amire úgy érzed, hogy eleget ettél, ezért rendszeresen többet eszel, mint amennyi ételre tényleg szükséged van.
Az anyagcseréd sebessége összefüggésben áll azzal, hogy az életmódodhoz igazítva naponta mennyi kalóriára van szüksége a szervezetednek, és mennyit tudsz elégetni. Ha túl keveset iszol, az anyagcseréd lassul, és kevesebb kalóriát fogsz tudni elégetni, ami előbb-utóbb elhízáshoz vezethet. Éppen ezért attól függetlenül is figyelned kell a folyadékbeviteledre, hogy tartasz-e bármiféle diétát.
A folyadékhiány vesekőhöz, húgyúti fertőzésekhez és székrekedéshez vezethet. Minél jobban ügyelsz tehát a folyadékbeviteledre, annál kisebb esély van ezekre a kellemetlenségekre. Természetesen nemcsak a vízfogyasztás jöhet szóba, a cukorbeviteledet figyelembe véve napi 1-2 pohár friss gyümölcslé is jót tehet a szervezetednek.
A nyálkahártyád alapvetően a vírusok és a baktériumok kiszűréséért felel annak érdekében, hogy minél kevesebb juthasson belőlük a szervezetedbe. Folyadék hiányában viszont dehidratált lehet, és elveszíti a szűrőképességét. Abban az esetben, ha gyakran vagy beteg, különösen érdemes minden nap számon tartanod, mennyi folyadékot fogyasztottál, ugyanis lehet, hogy a nyálkahártyád állapota sem megfelelő.
6/7 Rosszabbul kezeled a megerőltető és stresszes helyzeteket
A massachusettsi Tufts Egyetem egy kutatása során a diákjaik egy csoportját vizsgálták olyan módon, hogy a felük bőségesen ivott folyadékot, a felük pedig egyáltalán nem, mielőtt egy órás aktív, irányított sportolásba kezdtek. Az edzés alatt a csoport hidratált fele remekül teljesített, míg a többiek fáradtságra panaszkodtak, azt követően pedig zavartnak, depressziósnak, egyesek pedig még agresszívnak is érezték magukat. Ebből pedig az a következtetés vonható le, hogy azok, akik sokat isznak, jobban tudják kezelni a megerőltető és stresszes helyzeteket.
A vízveszteség jelentősen ronthatja a teljesítményedet, mivel a víz a vér fő alkotóeleme, és a számára szükséges mennyiség nélkül nem tud megfelelően áramlani. Ha a folyadékbeviteled a napi 2 litert sem éri el, az agyad teljesítménye lelassul és csökken, ennek következtében pedig fejfájás, izomgörcsök, súlyosabb esetben láz, hányás és hasmenés is jelentkezhet.