Ha te is azok közé tartozol, akik rajonganak a kávéért, főleg, amikor reggel fel kell kelni, viszont nehezen alszol, akkor fontos, hogy tisztában legyél a koffein működésével. A testünkben találhatóak neuronok, amelyek napközben adenozint szabadítanak fel, hogy szabályozzák az alvást, az ébredést, a keringést és egyedeket. Amikor az adenozin felszabadul, pihenésre „kényszeríti” a szervezetet. Napközben az adenozinszint addig emelkedik, amíg a nyomás egyszerűen túl magas lesz, és elérkezik a lefekvés ideje.
A koffein azonban ellenlábasként működik, versenyezve az adenozinnal a neuroreceptorokhoz való kötődésben. Amikor a koffein felülmúlja az adenozint, az utóbbi nem tudja ellátni a feladatát, így fokozza az ébrenlétet és akadályozza a természetes, egészséges alvási ciklust. A koffeinnek meglehetősen hosszú felezési ideje van, ezért akár 5-10 órán keresztül is a szervezetedben maradhat az elfogyasztása után. Ráadásul minél több koffeint fogyasztasz a nap későbbi szakaszában, annál idegesebbnek érezheted magad, amikor eljön az
alvás ideje.
Ezen okok miatt viszonylag korán érdemes abbahagynod a koffeinfogyasztást, hogy minimálisra csökkentsd annak esélyét, hogy rosszul aludj éjjel. Így a legjobb, ha az utolsó csésze kávét vagy más koffeines italt még dél előtt elfogyasztod. Ha kávérajongó vagy, ez biztosan nem tűnik egyszerűnek, de gondolj arra, hogy más módon is növelheted az energiádat. Ilyen az, ha friss levegőt engedsz be az ablakon, teszel egy gyors sétát, vagy eszel valamilyen magas fehérjetartalmú nasit.