Főzni sok éve szeretek, és folyamatosan vannak új ötleteim is, ami viszont a sütést illeti, mindig is nagyobb kihívásként tekintettem rá. Ettől függetlenül szívesen készítek különféle édességeket is, és gyűjtöm azokat a praktikákat, amiktől még jobb lehet a végeredmény. Ezért is figyeltem fel a The Spruce Eats tippjére, amely szerint, ha egy bizonyos szempontra figyelünk a tojásos süteményeknél, sokkal finomabb lehet a végeredmény.
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
Sokan vagyunk, akik szeretünk kísérletezni, vagy éppen olykor nem vagyunk elég figyelmesek vagy türelmesek, ezért sütésnél szabadabban értelmezünk egy-egy receptet. Engem különféle gluténmentes lisztkeverékek használata tanított meg arra, hogy ha csak nem tényleg receptet fejleszteni szeretnék, jobb, ha pontosan betartom az eredeti receptben látottakat, hiszen az valakinek már ténylegesen bevált.
Némi változtatással viszont lehet, hogy a süteményünk a szemetesben végzi – legalábbis nem lesz olyan jó, mintha szó szerint mindent betartottunk volna. Ami a tojást illeti, a The Spruce Eats szerint például az is fontos, hogy ha a recept szerint szobahőmérsékletű tojást kell használni, akkor tényleg úgy legyen, ne pedig egyenesen a hűtőszekrényből vagy más hűvös helyről elővéve tegyük az adott sütemény tésztájába. De hogy miért is számít ez ennyit?
Ilyen sok múlhat a tojás hőmérsékletén
Martin Philip, a King Arthur Baking Company nagykövete elárulta: „A szobahőmérsékletű tojás segít megőrizni a tészta selymes textúráját. A hideg tojás használata lassú kelést és sűrű, gyenge térfogatú tésztákat eredményezhet, mivel hűsítő hatást gyakorol a tészta általános hőmérsékletére.” Éppen ezért a legtöbb recepthez ő is szobahőmérsékletű tojást választ.
Mit jelent pontosan a szobahőmérsékletű tojás?
Martin Philip esetében a szobahőmérsékletű tojás nagyjából 22°C körüli, amelynek az ellenőrzéséhez infravörös konyhai hőmérőt javasol. Ha viszont csak egy kicsit eltérő a hőmérséklet, az még szerinte nem baj, nem fogja elrontani a süteményünket. Ahhoz pedig, hogy elérjük a kívánt hőmérsékletet, többféle módszert is bevethetünk.
Philip szerint a legjobb módja annak, hogy a tojásokat szobahőmérsékletűre melegítsük, az, ha körülbelül 30-60 percre kitesszük a süteményhez szükséges mennyiséget a pultra, mielőtt felhasználnánk. Ha pedig sietünk, akkor érdemes a tojásokat egy tálba tennünk, meleg vizet engednünk rájuk. Mire összegyűjtjük és előkészítjük a hozzávalókat, a tojások szinte biztos, hogy megfelelő hőmérsékletűek lesznek. (A biztonság kedvéért persze ellenőrizhetjük őket egy konyhai hőmérővel).
Amire még figyelj
Tekintve, hogy a tojás a romlandó élelmiszerek közé tartozik, fontos, hogy csak annyit vegyünk elő a hűtőszekrényből, amennyit felhasználunk. Az is lényeges, hogy figyeljünk azokra a jelekre, amelyek arra utalhatnak, hogy már megromlott. Ilyen például a furcsa szag, de vizes vagy száraz tesztet is érdemes lehet végezni.
Ha pedig egy receptben sehogyan nem jelzik, milyen hőmérsékletű tojásra lehet szükség az adott sütemény elkészítéséhez, akkor szinte biztos, hogy jobban fogsz járni, ha a szobahőmérsékletűre szavazol. Bár tényleg csak egy apró változtatásról van szó, ha végeredményben ezentúl sokkal finomabb pitéket, kalácsokat, piskótákat, krémes süteményeket és egyéb finomságokat készíthetsz, nem is kérdés, hogy a legjobb, ha mindig szem előtt tartod.
Nyitókép: Kateryna Hliznitsova/unsplash+