A festett haj ápolása nagyobb odafigyelést igényel, ha nem szeretnéd, hogy fakóvá, sprőddé váljanak a tincseid. Megkérdeztük Borbás Norbit, a Lakmé hazai oktatófodrászát, hogy mik a leggyakoribb hibák, amit a festett haj ápolásánál el lehet követni.
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
1/5 Túl gyakran mosol hajat
„A gyakori hajmosás az intenzívebb színeknél (pl. rézvörös) még akkor is sokat tud rontani az árnyalat intenzitásán, ha professzionális hajfestékkel színkezelték a hajadat” - mondja Norbi. Minél ritkábban mosol hajat, annál kevésbé kopik a hajszíned. Alapvetően sem tesz jót a hajadnak a gyakori hajmosás, pláne itthon, hiszen Magyarországon jellemzően kemény a víz. „Ennek következménye, amit nagyon gyakran tapasztalok én is, az a zsíros hajtő és a száraz hajvég.”
A szulfátos samponokat érdemes kerülni festett haj esetében is, ám nem minden esetben rosszak a szakember szerint. „Vannak olyan különleges helyzetek (alkalmi haj rengeteg finish és styling termékkel), amikor érdemes őket használni, hiszen ilyenkor fontos a mélytisztítás. Egyébként fejbőr terápiáknál vagy például hiperfaggyútermelés esetében, korpásodásnál, hajhullásnál szoktak szulfátos samponnal tisztítani, hogy a hajmosást követően a hatóanyag könnyebben a bőrbe jusson és helyreállítsa a fejbőr pH-ját. A festett hajon - mivel egy ipari zsíroldó szerről van szó - viszont könnyebben kikoptatja a színt” - teszi hozzá Norbi.
„Azért is szükséges kondicionálót használni a festett hajra, mivel ezek az anyagok savas pH-értékük miatt lezárják a haj szerkezetét. Ezért nem csak a környezeti hatások és a dehidratáltság ellen védenek, hanem a hajad színét is megvédik” - magyarázza a fodrász.
A magas hőmérsékleten történő szárítás, besütés vagy vasalás alapvetően sem tesz jót a hajnak, viszont a színének még kevésbé. „A festett haj esetében kiemelten fontos a hővédők használata, hiszen minden magas hőmérsékletű formázás esetén megvédik a hajat a sérülésektől és a szín megőrzésében is segítenek, illetve hidratáltabbá is teszik a hajat” - mondja a szakember.
+ 1 tipp Norbitól: hővédő spray-ből tudsz UV-védős változatot is választani. Kiemelten fontos a hajat is védeni a káros napsugaraktól nyáron. Ahogyan a bőrödet is véded, úgy a hajaddal is érdemes törődnöd.
5/5 Mit tehetsz annak érdekében, hogy tartósabb legyen a hajszíned?
Ha ezekre figyelsz, máris sokat tettél annak érdekében, hogy tovább tartson a festett hajszíned. Norbi javasolja a color refresh, vagyis színfrissítő termékek használatát is, hiszen ezekkel még tartósabb lehet a festés. „Akár egy alapvetően könnyebben kikopó rézvörös árnyalat intenzitását is fenntarthatod velük a következő festésig”-mondja. Ezekből a színfrissítő termékekből leggyakrabban samponokat és pakolásokat szerezhetsz be. A sampont inkább szintentartásra érdemes vásárolni, a pakolások viszont adott esetben be is színezhetik a hajad.
„Fontos, hogy ez a színkezelés csak sötétebb irányba működik, vagy azonos színmélységben. Ez azt jelenti, hogy egy világosszőke hajnál egy lila színező nagyon intenzíven hamvasítja, vagy pasztell lilára fogja be a tincseket. Ugyanilyen világos árnyalatban egy rezes felfrissítő maszk pedig barack tónusú végeredményt hozhat. Az ilyen pakolásokat mindig gumikesztyűben vidd fel, mert annak ellenére, hogy teljesen ártalmatlanok a bőrödre, de ha száraz a kezed, akár napokra is megfoghatja. Minél hosszabb ideig hagyod fent a pakolást, annál intenzívebb lesz az eredmény” - teszi hozzá a fodrász.
Színező termékekből például létezik lila, rézvörös, piros-vörös, barna, ezeket össze is lehet keverni, így a rose goldtól kezdve végtelen lehetőség van a kísérletezésre.