Nem kérdés, hogy az alacsonyabb zsírtartalmú, növényalapú étrend a legegészségesebb – de vajon mindkét nemnél így van? Egy friss kutatás most kiderítette, hogy a húsfogyasztás mellőzése csökkentheti a férfiak tesztoszteronszintjét, és ezzel a libidóját is károsíthatja, úgyhogy érdemes meggondolni, mennyi húst eszik a férfi, ha boldog házaséletet vagy párkapcsolatot szeretne.
VIDEO Napcsókolta smink, a forró estékre
Régóta kiderült már, hogy a mediterrán étrend a legegészségesebb, a vegánság pedig az, ami a legjobbat tesz a bolygónak. Valahol a kettő között lehet a legideálisabb, a környezetnek és az emberi szervezetnek is jó étrend.
Csakhogy ezek az elképzelések nem veszik figyelembe azt, hogy a férfiaknak és nőknek más a fizikai felépítésük, és más hormonok dominálnak a testükben.
A tesztoszteron a legfontosabb férfi nemi hormon. A férfi szervezet a tesztoszteront a herék Leydig-sejtjei állítják elő koleszterinből, míg a nők szervezete a petefészekben és a mellékvesékben termel minimális mennyiségű tesztoszteront. A férfihormonok a női hormonokkal (ösztrogén és progeszteron) együtt a petefészekben és a mellékvesékben képződnek. Szükség van rájuk a haj, a szőrzet kialakulásához, csak a nőknek sokkal kisebb dózisban, mint a férfiaknak.
Miért okoz libidócsökkenést a húsmentes étrend?
A Worcesteri Egyetem kutatása azt mutatta ki, hogy a zsírbevitel lecsökkentése a férfiaknál a tesztoszteronszint csökkenésével is együtt jár, ami pedig károsíthatja a libidót is. A divatos nyugati alacsony zsírtartalmú diéták akár 10-15 százalékkal is csökkenthetik a zsírbevitel mennyiségét. Ez már elég jelentős ahhoz, hogy változásokat okozzon a férfiak hormonháztartásában.
A kutatási eredmények kimutatták, hogy az európaiaknál jellemzők ezek az egészséges étrendek, így a férfiak nagyobb „veszélyben” vannak itt, mint például az Egyesült Államokban, ahol jellemzően még mindig magasabb a zsírbevitel. A kutatáshoz 200 férfi vérmintáját nézték át, akiknek az átlagéletkoruk 46 év volt.
A normál tesztoszteronszint valahol 300-1000 nanogramm per deciliter között mozog, attól függően, hogy az adott férfi hány éves. Az európai férfiaknál ez a szint azonban már több mint ötven éve csökken, méghozzá az alacsony zsírtartalmú táplálkozás miatt. Ez ugyanis nemcsak minket, de az utódainkat is érintheti.
A szakértők korábbi kutatásokat is átnéztek, amelyek a táplálkozás és a tesztoszteronszint kapcsolatát vizsgálták. Az egyikben a résztvevők először 40 százalékos zsírtartalmú diétára tértek át, majd ezt a mennyiséget lefelezték. Nem meglepő módon a tesztoszteronszint drámaian lecsökkent.
Nem mindegy, milyen zsírról beszélünk
Fontos azt is megjegyezni, hogy a többszörösen telítetlen zsírok, amelyek főleg növényi olajokban találhatók meg, károsíthatják a sejtek tesztoszterontermelő képességét, így az sem mindegy, hogy a zsírt milyen forrásból és milyen formában visszük be a szervezetbe.
A szakértők figyelmeztetnek, hogy nehéz megtalálni a tesztoszteronszint és az egészséges koleszterinszint közötti ideális zsírmennyiséget, de érdemes vele próbálkozni, és azt is ajánlják, hogy az alacsony tesztoszteronszinttel rendelkező férfiak növeljék meg az egészséges zsírok bevitelét a szervezetbe.
A tesztoszteron ugyanis nemcsak a libidóért felelős – véd a szívproblémák, a diabétesz és az Alzheimer-kór ellen, így ha nagyon alacsony a szintje a szervezetben, komolyabb egészségügyi problémák is jelentkezhetnek.
Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!