Ugye te is számtalanszor hallottad már, mennyire fontos, hogy minden nap viseljünk fényvédő krémet az arcunkon? Talán azt is tudod, hogy egy fényvédő faktort tartalmazó sminktermék általában önmagában kevés. De hallottál már arról, hogy a kezedet, a karodat és a tested bármely más területét is védened kell, ha a bőröd fénynek van kitéve, különösen vezetés közben?
VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton
Az emberek sokszor azt gondolják, hogy a nyári szabadtéri tevékenységek a forró, verőfényes napsütésben a napsugarak által okozott károk legnagyobb felelősei. De valójában a figyelmen kívül hagyott napi tevékenységek során a bőrünket ért napsugarak is legalább akkora pusztítást okozhatnak, főleg hosszú távon. Végtére is, bár elég kézenfekvő a naptej felkenése, mondjuk strandolás vagy kajakozás előtt, az autóban kevésbé jut eszünkbe a használata.
UVA- kontra UVB-sugarak
A nap káros UV-sugarai két kategóriába sorolhatók: UVA és UVB. Az UVA-sugarak hosszabb hullámhosszúak, és szorosabban összefüggenek a bőr öregedésével, mert mélyebben hatolnak be a bőrbe. Ennek eredményeként sokszor az UVA-sugarak felelősek az öregedés jeleiért, például a sötét foltokért, a szeplőkért, a finom vonalakért, ráncokért és a vékonyodó textúráért. Az UVB-sugarak ellenben rövidebb hullámhosszúak, és inkább a napbarnulással, a leégéssel és a hólyagokkal társulnak.
Röviden, az UVB-sugarak felületibbek, míg az UVA-sugarak áthatóbbak. Ezt figyelembe véve az sem meglepő, hogy az UVB-sugarak nem hatolnak át az üvegen, az UVA-sugarak viszont minden bizonnyal igen. Ez azt jelenti, hogy a vezetés egész ideje alatt a bőröd megfelelő fényvédelem nélkül veszélyben lehet.
A cikk folytatódik, lapozz!