A rizsvizet szinte csodaszerként emlegetik, ami fényessé, dúsabbá és ragyogóvá varázsolja a hajat. Olyannyira felkapott lett a közösségi médiában, hogy a #ricewater hashtag már több százmilliós nézettségnél jár. Az online keresések is egyre csak nőnek. Mivel mindig keressük a legjobb hajápolási megoldásokat, utánanéztünk, mit tud valójában ez a TikTok-trend, és tényleg érdemes-e beépíteni a rutinodba. Íme a válasz!
VIDEO Nyári horoszkóp: Mit hoznak idén nyáron a csillagok?
De mi is az a rizsvíz, pontosan?
Ha azon gondolkodsz, mi az a rizsvíz, a válasz nagyon egyszerű. Az a víz, amiben a rizst áztatod. Egy igazi konyhai DIY szépségpraktika, ami szinte semmibe sem kerül. A TikTok-felhasználók egyre többen osztják meg, hogyan áztatnak rizst vízben, majd az így kapott „rizsvizet” hajöblítőként használják, szinte mint egy hajpakolást. Az eredmény? Ragyogóan fényes tincsek. Jól hangzik, ugye?
A rizsvíz jótékony hatásai a hajra
A rizsvíz használata egyáltalán nem újkeletű dolog, egy ősi japán hagyományra vezethető vissza, ahol az udvarhölgyek fermentált rizsvizet használtak hajuk ápolására és növekedésének serkentésére. Ez a praktika később újra felkapott lett a YouTube-on is, influenszerek és szépségbloggerek napokig áztatták a rizst, hogy az erjedés során még több hatóanyag szabaduljon fel, majd leszűrték, és öblítőként vagy akár hajban maradó pakolásként használták.
A kutatások alapján a rizsben található aminosavak, vitaminok és fehérjék valóban javíthatják a haj szerkezetét. Az inozitol nevű összetevő például, ami szintén megtalálható a rizsszemekben, segít helyreállítani a károsodott hajszálakat. Ahogy Jack Miles hajápolási szakértő is elmagyarázza:
„A rizsvizet Ázsiában évszázadok óta természetes hajápolási megoldásként alkalmazzák, különösen a hajnövekedés támogatására. Az utóbbi években pedig világszerte egyre népszerűbb lett, nem véletlenül, tényleg sokkal többet tud, mint elsőre gondolnánk.”
„Tele van B-, C-, E- és K-vitaminokkal, amelyek létfontosságúak az egészséges bőrsejtek működéséhez és a haj növekedéséhez. Emellett tartalmaz aminosavakat, amelyek segítenek regenerálni a sérült hajhagymákat, valamint antioxidánsokat is, amelyek védik a hajszálakat a töredezéstől, a környezeti hatásoktól, például a szennyezéstől vagy a nap UV-sugárzásától. Sőt, a fejbőr pH-értékét is képes kiegyensúlyozni, így kevésbé lesz hajlamos kiszáradásra vagy zsírosodásra, ami kevesebb viszketést, irritációt vagy korpásodást jelent.”
