Az ADHD-ra sokan annyira „új dologként” tekintenek, hogy úgy vélik, csak a gyerekeket érintheti. Pedig a figyelemhiányos hiperaktivitás-zavart nem lehet teljesen kinőni.
VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton
Sajnos úgy fest, hogy a legtöbb országban nehezen ismerik fel az ADHD-t, mert úgy vélik, hogy ez a figyelemhiány a gyermekkor velejáróra, és bizonyos mértékben az is.
Mert mi is jellemző a figyelemhiányos hiperaktivitás-zavarra?
Az elszenvedői túlságosan szétszórtak, nehéz hosszú időre lekötni a figyelmüket, koruknál éretlenebbnek tűnnek, iskolai és koordinációs nehézségeik vannak, gyorsan változik a hangulatuk és hajlamosak lázadozni. Nos, akinek van gyermeke, az pontosan tudja, hogy ezek a tulajdonságok rendszerint megjelennek a hétköznapok során, vagy akár időszakosan. Ennek ellenére távolról sem szenved minden gyermek figyelemhiányos hiperaktivitástól. Viszont akik igen, azok felnőtt korukban is megküzdenek a nehézségekkel, ám mindannyian más szintű súlyossággal, más tünetekkel szembesülnek.
Felmérések szerint az ADHD felnőttkorban 30-70%-ban megmarad, és a legnagyobb gond vele az, hogy nincs meg a felnőttek betegségtudata. Folyton csak sikertelenséget, hiányérzetet élnek át és gyakran még a szakértők sem tudnak segíteni nekik, mert egyelőre hazánkban nem feltétlenül kapta meg mindenki a szükséges képzést ehhez. Mikor írtam ezt a cikket és olvastam a beszámolókat, akkor többször is láttam, hogy az ADHD-tól szenvedő felnőttek gyakorlatilag magukat diagnosztizálták az internet segítségével. Végül kész tények elé állították azt a szakértőt, akitől segítséget kértek és így próbáltak elindulni a változás útján.
Mielőtt rátérünk a felnőttkori tünetekre, fontos kiemelni, hogy ezek időszakos előfordulása mindenki esetében normálisak. Azonban, ha több tünet intenzíven, tartósan van jelen, az életminőséget befolyásolja, akkor az már utalhat ADHD-ra.
