A felmosás egyszerű feladatnak tűnhet, de számos gyakori hiba megnehezítheti a munkát. Ha rossz tisztítószert használunk, elfelejtünk söpörni, vagy piszkos felmosó fejet alkalmazunk, azzal akár fel is sérthetjük a padlót. Az erős tisztítószerek károsíthatják a faerezetet, míg a viaszos tisztítószerek ragacsossá és tompává tehetik a kőfelületeket. Annak érdekében, hogy padlóink jó állapotban maradjanak és alapos tisztítást kapjanak, a szakértők szerint érdemes elkerülni a következő 6 gyakori felmosási hibát.
VIDEO Ezek a szerencsehónapjaid 2024-ben
1/6 Porszívózás vagy söprés nélküli felmosás
A felmosás nem lehet az egyetlen módja a padlók tisztításának. Ha porszívózással és söpréssel kombinálod a felmosást, a padlód hálás lesz érte. Brian és Jen Boyle, a MaidThis Cleaning tulajdonosai és a Thumbtack szakértői szerint a legjobb, ha porszívózol vagy felsöpörsz, mielőtt felmosol. Ellenkező esetben a hajszálak és a szöszök rátapadhatnak a padló felületére. Ezért a legjobb, ha a területet megszabadítod a szennyeződésektől, mielőtt vizes felmosást végzel.
A különböző padlótisztító szerek széles választéka miatt könnyű véletlenül rossz megoldást választani. Például a keményfa padlókhoz nem használhatók ugyanazok a tisztítószerek, mint a kerámialapokhoz. A kőpadlók különösen érzékenyek a savas tisztítószerekre, még azokra a házi készítésűekre is, amelyek citromléből vagy ecetből készülnek. Az olaj és ammóniatartalmú tisztítószerek károsíthatják vagy elszínezhetik a csempeburkolatot. Mindig olvasd el és kövesd a címkén található utasításokat, hogy biztosan a padlótípusodnak megfelelő tisztítószert használd.
Érdemes pH-semleges tisztítószereket választani, amelyek a legtöbb padlón, beleértve a keményfát és a laminált padlót, is használhatók. Ha bizonytalan vagy, használj meleg vizet és enyhe tisztítószert, és gondoskodj a megfelelő szellőzésről a gyors száradás érdekében. Kerüld az erős vegyszereket, hacsak nincs másképp előírva.
Magával a felmosó vödörrel nincs gond, a probléma az, ha túl hosszú ideig használjuk ugyanazt a vizet és tisztítószert. Legyen szó kereskedelmi forgalomban kapható tisztítószerről vagy házi készítésű oldatról, a szakértők szerint gyakrabban kell cserélni, mint gondolnánk. „Minden alkalommal, amikor a felmosófejet belemártjuk a tisztítóoldatba, valamennyi koszt visszaviszünk, amely aztán visszakerülhet a padlóra, ahogy tovább haladunk a szoba tisztításával” - mondja Mary Gagliardi, a Clorox házi tudósa és takarítási szakértője.
„Egy jó szabály, hogy ha csíkokat kezdünk látni a padlón, vagy ha a víz a vödörben már annyira sötét, hogy már nem lehet átlátni rajta, ideje cserélni a vizet” - mondja Jen Boyle. Alternatív megoldásként öblítsd le a felmosó fejet tiszta vízzel, mielőtt újra belemártanád az oldatba. Ez könnyebben megoldható olyan vödrökkel, amelyek két folyadékrekesszel rendelkeznek.
4/6 Túl sokáig várni a foltok vagy szagok eltávolításával
Egy másik gyakori hiba, ha kiömlött folyadékot vagy háziállatok által okozott foltokat nem tisztítunk meg azonnal. „Ha túl sokáig várunk a takarítással, a vizelet vagy más anyagok megszáradnak vagy beivódnak, és ez megnehezíti a kellemetlen szagok eltávolítását” - mondja Maria Mooney, a Truly Free Home mérgező anyagoktól mentes tisztítószerek szakértője és marketingigazgatója. „A legjobb, ha azonnal cselekszünk, még a felmosás előtt, és használunk egy megfelelő szagtalanítót.” Egy bolti tisztítószer vagy házi készítésű ecetes oldat is hatékony lehet a foltok és kellemetlen szagok eltávolításában.
5/6 Elfelejteni leöblíteni a padlót takarítás után
Ha azt gondolod, hogy az első lépés (söprés vagy porszívózás) kihagyása gyakori hiba, akkor ez még nagyobb problémát jelent. Sokan elfelejtik a padlót végül leöblíteni. „Az öblítés segít eltávolítani a tisztítószert és a megmaradt szennyeződéseket is” - mondja Gagliardi. Különösen piszkos padlók esetén, ahol sok tisztítószert kell használni a ragyogáshoz, egy gyors, végső öblítés kulcsfontosságú a megmaradt piszok, valamint a tisztítószer által hátrahagyott ragacsos vagy csúszós film eltávolításához.
A padlók tisztítása után ne tedd el a felmosót anélkül, hogy megtisztítanád a fejet. „Ha nem tisztítod meg megfelelően, a következő felmosásnál már azzal kezded, hogy koszt és baktériumokat viszel át a tisztítóoldatba, még mielőtt a felmosó fej a padlót érné” - mondja Gagliardi. Ez különösen fontos, ha otthonodban különböző padlótípusok vannak, és szeretnéd elkerülni a tisztítószerek összekeveredését, miközben az egész házat takarítod. Távolítsd el és tisztítsd meg a felmosófejet, vagy ha nem levehető, mosd le alaposan. Az eltávolítható fejeket (beleértve a pamut, poliészter vagy mikroszálas fejeket) mosd ki gépben forró vízzel és mosószerrel.
„Azok a felmosófejek, amelyek nem eltávolíthatók vagy nem moshatók, egy kevés mosószerrel tisztíthatók, majd áztathatók fehérítővel készült oldatban”- teszi hozzá. Alaposan öblítsd le, több adag tiszta vízzel, mielőtt hagynád a levegőn megszáradni. A Boyle házaspár szerint ez csökkenti a penész, gomba és más baktériumok kialakulását, amelyek egyébként egy piszkos, nedves felmosó fejben nőnének. Emellett, ha megtisztítod és szabad levegőn hagyod megszáradni, nem fog foltokat vagy szagokat átvinni, miután egy rosszul szellőző tárolóban volt tárolva.