A történelem során a fekete viselete hatalmat, lázadást, halált, szexualitást és még megannyi mást jelentett. De hogyan vált ilyen ikonikussá a divat legdrámaibb színe? Deborah Nicholls-Lee elmagyarázza a BBC-nek.
VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton
Ez „a színek közül a leginkább karcsúsító” – mondta Christian Dior. „Megerősít, dizájnol és stílusossá tesz” – mondta Yves Saint-Laurent. Ez volt Coco Chanel választott színe, és Karl Lagerfeld ritkán öltözött másba. A munkahelyi öltözködéstől a csillogó gálákon megjelenő hát nélküli ruhákig mindenhol ott van: a fekete soha nem megy ki a divatból.
A Balenciaga és a fekete szín
Cristóbal Balenciaga (1895-1972), a gazdagok és a királyok tervezője (Grace Kelly, Jackie Kennedy, Audrey Hepburn öltöztetője) ezt mindenkinél jobban tudta. A divat legmagasabb couture köreiben le maître-ként (a mester) és a tervezők tervezőjeként méltatták, és a spanyol couturier fekete iránti elkötelezettsége nagyban hozzájárult ahhoz, hogy a temetési viseletből a nagy divattá emelje.
Balenciaga halálának 50. évfordulója alkalmából Balenciaga in Black néven látható kiállítás a hágai Kunstmuseumban. A Maison Balenciaga és a Palais Galliera együttműködése már megjárta Texast és Párizst. A kiállításon a tervező több mint 100 lenyűgöző éjfekete remekműve, valamint több, toilból durván varrott prototípus látható – ez eltér a hagyományos ekrü pamuttól, és bizonyíték arra, hogy Balenciaga kezdettől fogva feketében gondolkodott.
„Többet használt feketét, mint bármely más tervező, és egészen más módon használta” – mondta Madelief Hohé, a kiállítás kurátora a BBC Culture-nek. A szín hangsúlyozta merész terveinek geometriáját és szobrászati minőségét, mint például a léggömb és a boríték forma, így Hohé szerint „szabadságot adott neki, hogy jobban koncentrálhasson a tárgy formájára.”
A cikk folytatódik, lapozz!