A szülővé válás sok kihívással járhat együtt, és olykor bármennyire is igyekeznek az anyukák és apukák, azt tapasztalhatják, hogy a babájuk nem érzi jól magát, például alvási nehézségei vannak, ami rájuk is kihathat. Jól tudja ezt @nemalszikababa Fedor Anna PhD, a Mint a bunda babaalvás könyv szerzője is, aki anyukaként maga is megtapasztalta, milyen az, ha a gyermekének nagyon nehezen telnek az éjszakái. Mára már babaalvás tanácsadóként segít visszaszerezni a babák és a szülők nyugodt éjszakáit.
VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton
Hogyan lettél annak idején babaalvás tanácsadó, milyen indíttatásból választottad ezt a hivatást?
A kislányom inspirálta ezt a karrierváltást. Amikor megszületett, számítottam arra, hogy éjszaka majd sokszor kell felkelnem hozzá megszoptatni, és ezzel nincs is semmi baj. Viszont kilenc hónapos kora körül egy olyan alvási regresszión esett át, ami után gyakorlatilag óránként ébredt éjszaka.
Ráadásul minden éjjel volt egy olyan ébredése, ami után nem tudtuk visszaaltatni, akármit csináltunk, órákat ébren volt. Hiába próbáltam szoptatni, hiába próbáltuk felváltva ringatni a férjemmel, próbáltunk együtt aludni vele, nem tudtuk visszaaltatni, és egy idő után ezeket a hosszú ébrenléteket végig is sírta.
Ez egyrészt nagyon kimerítő és kétségbeejtő volt, másrészt nem találtam rá hirtelen megoldást, amikor internetes fórumokon, csoportokban, blogokon megpróbáltam utánanézni. Egymásnak ellentmondó tanácsokat és olyan információkat találtam, amitől csak még jobban összezavarodtam.
Egy idő után már annyira rossz volt a helyzet, hogy a kislányom elkezdett fogyni, ami egy kilenc hónapos babánál elég ijesztő. Akkor úgy döntöttem, hogy előveszem a kutatói tapasztalatomat (mivel én eredetileg evolúcióbiológus és elméleti biológus vagyok) és utánanézek a szakirodalomban a csecsemők alvási nehézségeinek.
Szerencsére a szakirodalomban sokkal egyértelműbb tanácsokat találtam arról, hogy mit lehet tenni, amikor egy baba rosszul alszik. A fő tanulság az volt, hogy nincs egy csodamódszer, ami mindenkinél beválik, hanem sok apró dologból tevődik össze az a viselkedésbeli, szociális, és fizikai környezet, ami meghatározza, hogy egy baba mennyire tud jól aludni.
Ezeket a tanácsokat, ötleteket foglaltam össze a PEACE alváscoaching módszerben, amit a Mint a bunda című könyvemben részletesen kifejtek.
Amikor minden tényezőt helyretettem, a kislányom átaludta az éjszakákat. Nappal kipihent és jókedvű volt, az esti rutin kellemes hangulatban telt, újra elkezdett hízni, engem pedig mintha kicseréltek volna. Ahelyett, hogy kedvetlenül, zombi-üzemmódban vonszoltam volna magam át a napokon, mint amikor alváshiány gyötört, energikus voltam, volt kedvem játszani vele, el tudtam kezdeni sportolni.
Milyen feladatokkal telnek általában a hétköznapjaid?
Egyrészt alvásterveket írok. Az alvástervet négyhónapos és hároméves kor közötti gyermekek szüleinek ajánlom akkor, ha gyorsan szeretnének személyre szabott segítséget kapni a baba alvásának javításához. Ehhez a szülőknek ki kell töltenünk egy részletes kérdőívet, és én a válaszok alapján meg tudom írni nekik azt, hogy mit kell tenniük ahhoz, hogy a gyermekük jól aludjon.
Az alvástervek írásán kívül online konzultációkat tartok. A konzultációra olyan szülők érkeznek, akik már elolvasták az alvástervüket és sokszor már a megvalósításba is belekezdtek. Ez azért fontos, mert így a konzultáción már nem kell az alapokkal foglalkoznunk, hiszen már egy nyelvet beszélünk a szülővel, a szülő már tudja, hogy mik az alapjai az alváscoachingnak és csak a problémás pontokat, elakadásokat kell átbeszélnünk.
Van egy kifejezetten újszülöttes és várandós szülőknek szóló online alváskurzusom is, amit az első hónapokra ajánlok. Itt van a szülőknek kérdezési lehetősége és én a kérdésekre rövid videókban válaszolok. Ezeket a videókat felteszem a kurzus anyagai közé, így fokozatosan egyre bővül a kurzus tartalma, egyre több apró, speciális kérdést kibeszélve.
A cikk folytatódik, lapozz!