Nagyon szereted a kutyádat, sokat törődsz vele, viszont gyakran ugrál fel rád vagy másokra, aminek annyira már nem örülsz? A felugrálás egy abszolút természetes és széles körben elterjedt viselkedési forma a kutyáknál, azzal viszont nincs semmi gond, ha inkább leszoktatnád róla, sőt, kifejezetten jót tehetsz vele. Ahhoz viszont, hogy sikerüljön, azt is tudnod kell, mit szeretne jelezni a kutyád. Steve Dale állatszakértő, aki több, mint 20 éves tapasztalattal rendelkezik, nemrégiben elárulta a leggyakoribb okokat, és azt is, mi lehet a megoldás.
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
1/5 Köszönni szeretne
Az egyik leggyakoribb ok, ami miatt a kutyák felugrálnak ránk vagy a vendégeinkre, esetleg számunkra is teljesen idegen emberekre, egyszerűen az, hogy így köszönnek. Méghozzá azért, mert egymás közt is az a természetes náluk, hogy szemtől szembe köszönnek. Ezt pedig a mi esetünkben az ő szokásaik szerint csak úgy valósíthatják meg, ha felugrálnak ránk.
Ha egy kutya felugrál, akkor Steven Dale szerint szinte biztos, hogy izgatott. Ezt az érzést kiválthatja belőle az, ha te vagy egy másik családtag hazaér, új vendég érkezik az otthonotokba, valamilyen étel van nálad, azt reméli, készen áll a napi sétájára, de szimplán azért is lehet, mert éppen játszol vele, vagy erre vágyik.
Kell annál biztosabb módszer általában a figyelemfelkeltésre, mint hogy ugrálunk? Igaz, ezt mi nem mindig vethetjük be, és az esetek többségében furcsának is tűnne, a kutyák viszont sok esetben előszeretettel alkalmazzák. Persze annak, hogy éppen miért szeretné, ha figyelnél rá, szintén sok oka lehet, köztük például az is, ha éhes vagy szeretne kimenni a friss levegőre elvégezni a dolgát.
Egyes esetekben sajnos az is előfordulhat, hogy a kutyáknál a felugrálás agresszív viselkedés része. A legtöbb ilyen eset a félelmen alapszik, például tartanak ismeretlen emberektől. Ha azt gyanítod, hogy a te kutyád esetében is ez lehet a helyzet, és nehezen nyugszik meg, akkor érdemes lehet beszélned egy állatviselkedési szakértővel, hogy segítsen beazonosítani, a te kutyád esetében pontosan mi okozhat problémát.
5/5 Mit tegyél, ha le szeretnéd szoktatni a felugrálásról?
Ha a te kutyád is szeret felugrálni rád vagy másokra, a legfontosabb dolog, amit érdemes megtanítanod neki, hogy akkor is jó dolgok történhetnek, ha nyugodt marad. Emellett érdemes tudatosítanod benne, hogy nem azért fog jutalomfalatban vagy egyéb kiváltságban részesülni, mert felugrál, hanem más okból, például mert szót fogadott neked. Na de hogy miként fog ez sikerülni?
Először is, amikor felugrál, a szakértő szerint fordíts neki hátat, és csak akkor irányítsd rá a figyelmedet, ha már megnyugodott.
Próbáld megtanulni, mikor mit szeretne, és lehetőleg csak akkor add meg neki, ha megnyugodott. Tehát például akkor kapjon jutalomfalatot, vagy add oda neki a kedvenc játékait, amikor már megnyugodott.
Ha vendégeket fogadsz, érdemes egy külön helyiségbe hívnod a kutyádat, és csak később, óvatosan bemutatni őt nekik, esetleg játékkal elterelni a figyelmét. Vagy az sem gond, ha nem is találkoznak, feltéve persze, ha tudod garantálni, hogy az ottlétük alatt egy biztonságos és kényelmes helyen legyen.
Ami pedig talán a legfontosabb: légy türelmes és megértő! Az, hogy a kutyád szeret felugrálni, még nem jelenti azt, hogy te nem vagy csodálatos gazdi, és ő is lehet ettől függetlenül fantasztikus. Ha viszont azt szeretnéd, hogy ne ugráljon fel másokra és rád sem, akkor némi plusz tanulásra és trükkök bevetésére is szükség lehet, de összességében mindketten csak nyerhettek azzal, ha ilyen módon is több időt töltetek együtt.