Az utóbbi években világszerte aggasztó mértékben nőtt a szorongással küzdő nők száma, és kutatások szerint a nők majdnem kétszer nagyobb valószínűséggel szenvednek szorongásos zavaroktól, mint a férfiak. Ennek hátterében számos tényező áll, beleértve a biológiai, pszichológiai és társadalmi hatásokat.
VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton
Biológiai és hormonális tényezők
A nők élettani sajátosságaik miatt jelentős hormonális ingadozásokat tapasztalnak életük során, ami természetesen hatással lehet a szorongásukra, kedélyállapotukra is. A pubertás, a menstruációs ciklus, a terhesség és a menopauza mind olyan időszakok, amikor az ösztrogén és a progeszteron szintje változik, ami fokozhatja a stresszre és szorongásra való hajlamot.
Például a menstruáció előtti időszakban sok nő tapasztal fokozott szorongást és hangulati ingadozást, amit premenstruációs diszfóriás zavarnak (PMDD) neveznek. Ezen túlmenően a stresszhormonok, mint a kortizol és az adrenalin, szintje is befolyásolja a szorongás mértékét.
Krónikusan magas kortizolszint az agy zsugorodásához és a memória romlásához vezethet, és ez a hatás erősebben érinti a nőket, mint a férfiakat. Ez természetesen nem jelenti azt, hogy igaz lenne a patriarchális társadalom által a nők elnyomására gyakran használt kifogás, miszerint a nők képtelenek a saját érzelmeik kontrollálására, vagy a ciklusuk idején “elvesztik a józan eszüket”.
Az viszont tény, hogy amikor egy egyébként is stresszes élethelyzettel kell megküzdeniük, a hormonális ingadozások további terhet rónak a nők lelki egészségére.
