A világjárvány és a home office sokaknak azt jelentette, hogy ha otthonról, hát akkor az ágyukból ki sem kelve dolgoznak. Kényelmes megoldásnak tűnhet, de egyáltalán nem jó ötlet.
Egy amerikai tanulmány szerint a megkérdezett 1000 amerikai lakos 72%-a mondta, hogy a járvány idején dolgozott otthonról, mégpedig az ágyából. Ez 50%-os emelkedés a válság kezdetéhez képest. Tízből egy beszámolt arról, hogy „a munkahét nagy részét vagy egészét” – 24–40 órát vagy annál többet – ágyban töltötte.
Különösen igaz ez a fiatal munkavállalókra; az Egyesült Királyságban a 18–34 éves munkavállalók rendelkeznek a legkevésbé megfelelő asztallal és székkel, és kétszer nagyobb valószínűséggel dolgoznak az ágyukból, mint az idősebb munkavállalók.
Az ágyból dolgozás oka azonban nem csak az lehet, hogy esetleg nincs valakinek megfelelő munkaállomása: a #workfrombed hashtagre tömérdek kép ugrik fel az Instagramon ágyban kuckózó, kávéval, reggelivel és laptoppal pózoló, mosolygó emberekről. Az ágy kényelméből dolgozni vonzó ötlet lehet, de a valóság sajnos nem ilyen idilli. Az ágyból dolgozás mind a fizikai, mind a mentális egészségedre hatással lehet hosszabb távon – állítják a szakértők.
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
1/3 Ergonómiailag közel sem ideális
Mindenek előtt nem nehéz belátni, hogy bármilyen kényelmes is az ágyad, nem ez a megfelelő hely az egész napos laptopozásra. A nyakad, a hátad, a csípőd és még sok minden más megterhelődik, ha olyan puha felületen vagy, amely lecsúszásra ösztönzi. „Ez nem optimális” – mondja Susan Hallbeck, az Egyesült Államok egyik legnagyobb orvosi kutatóintézetének, a Mayo Klinikának az egészségügyi ellátórendszer-mérnöki igazgatója.
„Nem kapod meg azt a támaszt, amire a munkád végzése közben a testednek szüksége van.”
A fiatalok – hangsúlyozza – különösen valószínű, hogy áldozatul esnek ezeknek a rossz szokásoknak, mert lehet, hogy nem érzik azonnal a megterhelést. De a fájdalom idővel meg fog jelenni. És attól függően, hogy a szokásai mennyire voltak rosszak az elmúlt évben, lehet, hogy ekkorra már bekövetkezik a károsodás. Személytől függ, de lehet, hogy már késő visszacsinálni azokat az ergonómiai problémákat, amelyekkel idősebb korában szembesülni fog.
Ezek a betegségek magukban foglalhatják az egyszerű fejfájást, és kiterjedhetnek a hát állandó merevségére, az ízületi gyulladásra és a nyaki fájdalomra is. „Minden jobb, mint a rossz szokás folytatása. Amikor csak fel tudsz hagyni vele, hagyj is fel vele” – mondja Hallbeck.
Ha mindenképpen folytatnod kell az ágyból való munkát, mert egyszerűen nincs máshol hely, ahol dolgozni tudnál, próbáld meg újra létrehozni a függőleges székben ülés élményét, amennyire csak tudod, és törekedj a „semleges testtartásra” – vagyis kerüld a test bármely részének megterhelését.
Tekerj fel egy párnát, és rögzítsd a hát alsó részén az ágyéki támogatáshoz, tegyél párnákat a térded alá, próbáld meg elválasztani a kijelzőt a billentyűzettől (ha van rá lehetőséged), és tedd a kijelzőt szemmagasságba vagy magasabbra. Bármit is teszel, kerüld a hasra fekvést a gépeléshez; nagyon megerőlteti a nyakadat és a könyököd. Ha kétségeid vannak, legyél kreatív, például használj vasalódeszkát rögtönzött állóasztalként. Ha pedig teheted, ruházz be egy munkaállomásra, akár csak egy egészen kicsire is.
Ha egy évig ágyból dolgozol, az nem csak a testedet roncsolja. Szinte biztosan károsan hat a produktivitásodra és az alvási szokásaidra is.
„Alvásspecialistaként azt szoktuk javasolni, hogy az ágy három dolog helyszíne legyen: az alvásé, a szexé és a betegeskedésé. És ennyi.” – mondja Rachel Salas, a Maryland-i Johns Hopkins Egyetemen alvásszakértője és neurológiai docense. „Minél többet nézel tévét az ágyban, vagy játszol videojátékokat alvás helyett, az agyad elkezdi megtanulni, hogy ezen tevékenységek bármelyikét végezheted itt. Asszociációkat kezdi felépíteni, amelyek végül kondicionált viselkedéssé fejlődnek.”
Az ágyban tartózkodással kapcsolatos szokásokat a szakemberek alváshigiénének nevezik. Az éjszakai pizsama felvétele jó alváshigiéné, mert azt mondja a testnek, hogy ideje elkezdeni a leállást. Az ágyban történő e-mail küldés rossz alváshigiéné. Tehát, amikor az ágyban üzembe helyezed a laptopot, telefont, és az összes izzó képernyőt, amelyet a munkád minden nap igényel, agyad és tested végül abbahagyja az ágy és a pihenés összekapcsolását. Ez egy nagy oka annak, hogy a járvány „coronasomniához” vezetett – mondja Salas, utalva az álmatlanság és az alvászavarok globális növekedésére, amely a Covid-19-et kísérte. Ha tehát nem szeretnéd, hogy az otthonról dolgozás káros testi-lelki hatásait még évekkel a járvány után is szenvedd, jobban teszed, ha kiülsz a konyhaasztalhoz.