Ez történhetett gyerekkorodban, amiért sokat kérsz bocsánatot 

Ez történhetett gyerekkorodban, amiért sokat kérsz bocsánatot 

Címlap / Életmód / Lélek / Ez történhetett gyerekkorodban, amiért sokat kérsz bocsánatot 

VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd

Van egy közeli ismerősöm, aki a tőle telhető, legnagyobb szeretettel ad mindenkinek, akivel csak kapcsolatba kerül. Tudja, hogy sokszor túlzásba esik, ami mellé még ráadásul sokszor elnézést is kér –gyakran akkor, amikor éppen másoknak kellene köszönetet mondani neki… Honnan eredhet ez a szokás? A szakértők szerint sok esetben gyerekkorban gyökerezik, amikor többen megtanuljuk: a bocsánatkérés egy védekezési mechanizmus. 

Miért kérsz túl sokszor bocsánatot?

A gyakori, szinte állandósuló bocsánatkérés nem velünk született vagy éppen örökölt tulajdonság. Ez egy tanult viselkedési forma és gyakran olyan családi környezetben alakul ki, ahol a felelősséget rendszeresen a gyerekre hárítják.

Ha olyan környezetben nőttél fel, ahol a hibákért, problémákért folyton téged hibáztattak, akkor valószínűleg te is megtanultad, hogy a legjobb megoldás a bocsánatkérés, a felelősségvállalás, mert ezzel el tudod kerülni a kellemetlen helyzeteket, a büntetést vagy akár a verést.

Ez már önmagában is eléggé megterhelő, de tegyük hozzá, hogy az ilyen családokban nem „csupán” a bocsánatkérés, hanem még a probléma megoldása is sokszor a gyerekre hárul. Ez különösen igaz, akkor, amikor érzelmi manipulációval a szülők vagy akár a testvérek elérik, hogy az adott gyermek legyen felelős mindenért. Ekkor a bocsánatkérés szinte túlélési eszközzé válik, a probléma kezelése, az adott helyzet megoldása pedig út ahhoz, hogy megint mindenki boldog legyen. Márpedig, ha valamit szeretnek a gyerekek, akkor az a nyugalom és a harmónia, továbbá, ha boldogok a családtagok.

Drazen Zigic/istockphoto.com

Miként hat ez rád felnőttként?

Az ilyen gyerekkori élmények azt eredményezhetik, hogy felnőttként is folyamatosan úgy érzed, hogy bocsánatot kell kérned mindenért – még akkor is, ha semmi szükség nem lenne rá, semmi nem indokolja ezt. Mivel megszoktad, hogy a hibáztatás és a felelősség folyamatosan rád hárult, természetessé vált, hogy előre bocsánatot kérsz, nehogy újabb konfliktusokkal találkozz. Folyton túlagyalsz és azon kattogsz, kit bántottál meg, kit sodorhattál kellemetlen helyzetbe, ki fog rád haragudni és miért.

Ez – érthető módon – komoly hatással lehet az önértékelésedre és a kapcsolataidra is. Ha mindig te vagy az, aki elnézést kér, akkor előfordulhat, hogy az emberek kihasználják ezt a tulajdonságodat, hiszen tudják, hogy te kontrolállhatatlanul terhelhető vagy – lelkileg és fizikálisan is. 

Hogyan ismerd fel és kezeld ezt a helyzetet?

Az első lépés a túlzott bocsánatkérés mögött álló okok felismerése. Ha rájössz, hogy ez egy gyerekkori sérelemből ered, akkor könnyebben megértheted, miért alakult ki ez a reflexed. Fontos tudatosítanod magadban, hogy már nem a múltban élsz, azóta gyökeresen megváltozott az életed. Felnőttként már képes vagy arra, hogy felismerd ezt és újfajta megküzdési stratégiákat alakíts ki – akár szakértő segítségével.

Ha úgy érzed, túl sokszor kérsz bocsánatot, az nem arra utal, hogy gyenge lennél. Sokkal inkább annak a visszatükröződése, hogy gyerekkorodban megpróbáltad magadat védeni. Most azonban lehetőséged van arra, hogy ezen változtass és felismerd, megtörd ezt (az adott esetben) generációkon átívelő, fájdalmas mintát.

Nyitókép: dinachi/istockphoto.com

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!