Ezért fontos a fogászati implantátum ápolása és folyamatos ellenőrzése

Ezért fontos a fogászati implantátum ápolása és folyamatos ellenőrzése

Címlap / Uncategorized @hu / Ezért fontos a fogászati implantátum ápolása és folyamatos ellenőrzése

VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton

A fogászati implantátumok kapcsán az egyik leggyakoribb tévhit, hogy egyáltalán nem igényelnek ápolást.

Ez a gondolat sokakban azért fogan meg, mert az implantátumok esetében a műfog gyökere és koronarésze egyaránt olyan anyagból készül, amely a rendes fogakkal ellentétben nem tud szuvasodni, illetve elromlani.

Valójában azonban az implantátumok ugyanolyan gondozást igényelnek, mint az igazi fogak, a megfelelő szájhigiénia fenntartása tehát akkor is fontos, ha csak és kizárólag ilyen típusú fogpótlásokkal rendelkezünk.

Hogy miként tudjuk ápolni a fogászati implantátumokat és miért fontos esetükben is odafigyelni a megfelelő szájhigiéniára? Ezekre a kérdésekre kerestük a választ az implantológia világában magas szakmai tapasztalattal rendelkező Dr. Fülöp Papp Márta M.Sc. M.Sc. M.Sc. a NaturaDent intézményvezető fogorvosával, a terület kiemelt szakértőjével. 

Ha csúcstechnológiás és világszínvonalú fogpótlásra van szüksége: implantátum Budapesten.

A minőségi implantátum egy életre szól

A legfontosabb tudnivaló a fogászati implantátumok kapcsán, hogy az ilyen típusú fogpótlás jellemzően örökös, de legalábbis hosszú évtizedekre szól. Ebben fontos szerepet játszik a kiválasztott implantátum kvalitása, de a beültetés minősége is.

Kevesen tudják azonban, hogy az implantátum tartósságát még egy harmadik fontos tényező is meghatározza, sőt ez alighanem mindegyik közül a leglényegesebb: a megfelelő szájhigiénia biztosítása a beültetést követően.

Választhatjuk ugyanis a legdrágább implantátumot és a legjobb implantológust, ha a beültetést követően nem fordítunk elegendő figyelmet a fogpótlás ápolására. 

A rendszeres fogmosás, a fogselyem és a fogköztisztítók használata alapvetően lényeges ahhoz, hogy egy implantátum valóban évtizedekig betöltse a szerepét.

Már az implantátum tervezésekor elengedhetetlen, hogy a páciens megfelelően együttműködjön a választott implantológussal. 

Csak így születhet olyan végeredmény, ami minden tekintetben képes kielégíteni az igényeket mind a funkcionalitás, mind az esztétika, mind a tartósság szempontjából.

fogaszati-implantatum-apolasa.jpg

Milyen kockázatokkal jár, ha valaki nem törődik az implantátum ápolásával?

Mivel egyfajta műfogról van szó, ezért sokan nem is gondolnák, hogy a beültetett implantátum pontosan olyan szerepet tölt be, illetve pontosan úgy működik, mint egy igazi foggyökér.

Amennyiben a páciens nem fordít elég figyelmet az implantátum körüli terület tisztítására, lepedék rakódik le a korona körül, illetve a kapcsolódó fogínyen, amiből aztán fogkő képződik pontosan úgy, mint a valódi fogakon.

Mivel a műgyökeret közrefogó fogíny nem mesterséges, ezért a fogkő és a lepedék hatására gyulladás keletkezik, amelynek krónikussá válása fogágybetegséghez, a fogíny sorvadásához vezethet.

Ez természetesen az implantátumra ugyanolyan negatív hatást gyakorol, mint a valódi foggyökérre, vagyis képes kilazulni, extrém esetben kifordulni a helyéről. 

Ilyenkor ismételt beültetésre van szükség, amit minden esetben hosszú ideig tartó fogínykezelés előz meg, hogy a sorvadt, gyulladt állapotot, az ezzel együtt járó gyakori ínyvisszahúzódást helyre lehessen állítani.

Hasznos tippek az implantátum ápolásához

Egy implantátum ápolását alapvetően meghatározza annak típusa, noha kivétel nélkül nagy körültekintést igényel, akár egyetlen korona kapcsolódik hozzá, akár egy több tagból álló fogászati hidat alakítottak ki rajta.

Fontos, hogy az implantológus minden esetben pontos instrukciókkal szolgál majd a páciens számára a fogápoláshoz kapcsolódóan. Ezeket a tanácsokat ajánlott megfogadni és betartani, hiszen minden esetben személyre szólók.

Amennyiben azt tapasztaljuk, hogy az implantológus tanácsai nem megfelelőek vagy nem elegendőek, akkor bátran keressünk fel egy dentálhigiénikust, aki további hasznos gyakorlati útmutatóval tud szolgálni a megfelelő higiénia fenntartása érdekében.

Természetesen vannak általános tanácsok is, amelyek betartásával rengeteget tehetünk azért, hogy implantátumaink valóban egy életre szóljanak és körülötte a szervezetünk egészséges maradjon. 

Ehhez gyakorlatilag nincs más teendőnk, minthogy az implantátum gondozását a mindennapi szájápolás részévé tegyük. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy

  • naponta legalább két alkalommal mossunk alaposan fogat pontosan úgy, mintha igazi fogaink lennének, de amennyiben tehetjük, minden étkezés után gondoskodjunk fogmosásról;

  • használjunk napi rendszerességgel fogköztisztító kefét, hogy a fogak közötti résekből is ki tudjuk tisztítani a lerakódott lepedéket, amelyek fogkővé alakulhatnak;

  • végül, de nem utolsó sorban tanuljuk meg a fogselyem használatát, hiszen a fogköztisztító kefe mellett nagyon sok extra lepedéket lehet eltávolítani vele.

Az elhangzottakon felül rengeteget tehetünk egy fogászati implantátum tartósságáért abban az esetben, ha legalább félévente részt veszünk egy fogászati szűrővizsgálaton és dentálhigiéniai tisztításon.

Azért nagyon fontos, mert egy fogorvos a legkisebb eltéréseket és rendellenességeket is képes már kezdeti stádiumban felismerni, így még időben el tudja végezni az esetleges beavatkozásokat, vagy hasznos útmutatással a helyes irányba terelni a pácienst a szájápolás tekintetében.

Egy fogászati ellenőrzésen az implantátumot az orvos olyan szögből is képes megvizsgálni, amit speciális tükör nélkül a páciens egyáltalán nem láthat, így az esetleges lerakódások vagy lepedékképződések még idejekorán megállíthatók.

Milyen fogászati utógondozást igényel egy implantátum?

Amennyiben megfelelő minőségű implantátumot választottunk és azt körültekintő tervezés után kellő kvalitással ültették be, akkor az a legtöbbször semmilyen utógondozást nem igényel.

Ennek az oka, hogy a fogászati implantátum gyógyulási ideje, gyakran több hónapig is eltart, és közben az implantológus folyamatosan ellenőrzi a gyógyulási folyamatot.

Mire a páciens eljut oda, hogy az implantátum kész a korona fogadására, az már teljesen úgy viselkedik, mint egy valódi foggyökér, azaz teljesen beépült az állkapocsba és tökéletesen körbezárja a fogíny. 

Ha közben problémák merülnek fel, azok folyamatos korrigálásra kerülnek, így amennyiben a páciens panaszmentes, jellemzően nincs szüksége semmilyen utógondozásra sem.

Természetesen előfordulhat, hogy a fogkorona felhelyezését követően valaki kellemetlenségeket tapasztal. Ilyenkor haladéktalanul fel kell keresni az implantológust, aki kisebb igazításokat még el tud végezni a koronán ahhoz, hogy jobban passzoljon.

Tudni kell azonban, hogy a legtöbbször ilyenkor már nem az implantátummal van gond, hanem az arra ráültetett koronával, annak magasságával vagy jellemzőivel, amit kismértékben még meg lehet igazítani.

A nagyobb eltérések a modern fogászatban már nem jellemzőek, különösen azokon a helyeken, ahol már a kezdetektől kimagasló figyelmet fordítanak a tervezésre, a meglévő fogak szkennelésére, hogy az implantátumra kerülő korona tökéletesen passzoljon a fogsorba.

Nem lehet azonban eléggé hangsúlyozni, hogy bár utógondozást a legtöbbször nem igényelnek az implantátumok, azonban félévente legalább egyszer így is elengedhetetlen részt venni egy fogászati szűrővizsgálaton, ahol a fogbeültetéshez kapcsolódó esetleges elváltozásokra is azonnal fény derül. 

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!