A túrázás, a természetben töltött idő nemcsak a testnek, a léleknek is jót tesz, és talán az egyik legmeditatívabb sportolási forma. Japánban azonban létezik egy 88 állomásos útvonal, aminek végigjárása a zarándokok szerint valóban eljuthat a tökéletes boldogság állapotába.
VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton
A Ryozen-ji templomban meglepően pörgősek a reggelek. Rögtön kilenc óra után a zarándokok elkezdik összegyűjteni a legfontosabb felszereléseket: fából készült botokat, kúpos nádkalapokat, útikönyveket, sárgaréz harangokat, állatövi varázsszerszámokat, fehér oizuru tunikákat. Sokan az első templomi bélyegzőjükért állnak sorba, és nézik, ahogy a művész bíborvörös tintával és kézzel festett kanji betűkkel dedikálja a könyveiket.
Az udvart a szantálfa illata tölti be, az emberek gyertyákat gyújtanak és füstölőpálcikákat égetnek – egyenként hármat, amelyek a múltjukat, jelenüket és jövőjüket jelképezik -, mielőtt leteszik az imacédulákat és szútrákat mondanak a szentély előtt. A kántálás dübörgő hangja betölti be, a zsolozsmázásba csak a templom harangjainak csilingelése vegyül időnként. A légkör nyüzsgő, de ugyanakkor békés is. Ezer éve így van ez a Shikoku Henroban.

Az egyik legrégebbi túraútvonal
Japánban sok zarándokút létezik, de a Henro a legrégebbiek közé tartozik, és 1200 kilométeres terjedelmével a leghosszabb. Az útvonal Japán négy fő szigete közül a legkisebbet, Shikokut kerüli meg: a hegyvidéki, erdős és zord partoktól övezett sziget a turisták által legkevésbé látogatott. Az útvonal teljesítéséhez a zarándokoknak (o-henro-san) 88 templomot kell felkeresniük a szigeten.