Egy pohár jéghideg hagyományos kóla – csodálatosan hangzik, nem igaz? De ahogyan a cukros üdítő bánik a szervezeteddel, az már egyáltalán nem csodálatos. A kóla ugyan rövid időre valóban üdítően hat a testedre, de aztán kiszívja a szervezetedből a fontos tápanyagokat, közben pedig a hízásra is hajlamosít.
Mindez pedig mindössze 60 perc alatt történik. Niraj Naik brit egészségügyi blogger nemrég összefoglalta a The Renegade Pharmacist elnevezésű blogján, mi zajlik le a szervezetedben egy óra alatt, ha egy pohár hagyományos, cukros kólát iszol, ami lássuk be, egyáltalán nem egy nagy mennyiség, és bár a kóla egyébként nem tartozik az egészséges italok közé, ekkora mennyiségtől mégis megdöbbentőek azok a tények, amelyekre a férfi rávilágított.
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
1/7 Mi történik akkor, amikor elfogyasztunk egy pohár kólát?
A szervezet egyszerre annyi energiát szív fel, mintha leültél és megettél volna hét teáskanál kristálycukrot. Átlagosan ennyi a cukortartalma ugyanis egy doboz 0,33 literes dobozos kólának, ami máris egy teáskanállal több, mint amit az Egészségügyi Világszervezet az ajánlott napi maximális mennyiségként tart számon.
A vércukorszinted a csúcspontjára ér, ennek eredményeként pedig a szervezeted sok inzulint bocsát ki. Ez viszont arra készteti a májat, hogy a cukrot zsírrá alakítsa, amiből szintén több lesz, mint amekkora mennyiségre valóban szükséged lenne.
A kólában található koffeint ekkora dolgozza fel a szervezeted, amelynek hatására a pupilláid kitágulnak, a vérnyomásod pedig megemelkedik. Az agy adenozin receptorai ilyenkor blokkolva vannak, ami meggátolja azt, hogy álmosnak érezd magad.
A szervezeted ekkorra többet termel az egyik neurotranszmitterből, a boldogsághormonnak is nevezett dopaminból. Ennek hatására kifejezetten jól és boldognak fogod magad érezni, de az állapot csak átmeneti.
A foszforsav megköti a kalciumot, a magnéziumot és a cinket az emésztőrendszer alsó szakaszában, ami serkenti az anyagcserét. Ezt a hatást erősíti a nagy dózisú cukor és a mesterséges édesítőszerek, amelyek elősegítik a kalcium vizelettel történő kiválasztását.
A koffein vízhajtó tulajdonságai ennyi idő után lépnek életbe, tehát azt fogod érezni, hogy pisilned kell. Ez garantálja, hogy a szervezeted kiválasztja többek között azt a kalciumot, magnéziumot és cinket, amelyekre a csontjaidnak szüksége lenne. Egyúttal pedig más elektrolitok és bizonyos mennyiségű víz is elhagyja a testedet.
Ahogy a kóla testedre gyakorolt hatása a végéhez közeledik, cukorrohammal kell szembenézned, ami kellemetlen esetben idegességet, ingerlékenységet, vagy lomhaságot okoz. A koffein hatása néhány órával később múlik el teljesen, míg a kólával bevitt folyadékmennyiség már ekkor kiürül. Ez egyúttal azt is jelenti, hogy az olyan fontos tápanyagok, amik a csontozatod és a fogaid építését szolgálták volna, rövid idő alatt távoznak a szervezetedből.
Bár sokan úgy gondolják, hogy a mértékletességre ügyelve szinte mindent nyugodtan lehet fogyasztani, a negatív hatásokat figyelembe véve jobban teszed, ha a kólát amikor csak lehet, elkerülöd. Ha egy igazán felfrissítő italra vágysz, akkor igyál inkább házi jeges vagy forró teát, egy friss limonádét, kombuchát, kókuszvizet vagy egy finom, a kedvenc gyümölcseidből készült smoothie-t.
Persze ezekre az italokra is egytől egyig érvényes, hogy otthon, házilag sem érdemes őket több teáskanálnyi cukorral felturbóznod, főleg mert természetes módon sincs semmi gond az ízükkel. Adj utat az eredeti ízeknek, és meglátod, ha elhatározod magad, biztosan nem jelent majd nagy terhet, ha úgy döntesz, hogy végképp lemondasz a kóláról.