Akár egy baleset – például az elszakadó óvszer – akár figyelmetlenség következtében van rá szükséged, az esemény utáni tabletta megmenthet egy nem kívánt terhesség testi és lelki következményeitől. Azt viszont fontos tudni, hogy állandó fogamzásgátló módszerként nem alkalmazható, és az esetleges mellékhatásaival is érdemes tisztában lenni – cikkünkből az utóbbiakat ismerheted meg.
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
1/5 Változás a ciklusodban
Az esemény utáni tabletta hatására a menstruációd lehet jóval erősebb, de akár sokkal gyengébb is, érkezhet hamarabb, de az is lehet, hogy késik néhány napot. Ennek az az oka, hogy a nagy dózisú progeszteron hormon más-más hatással lehet az ivarszervekre attól függően, hogy éppen hol tartasz a ciklusodban.
A jó hír, hogy ez a változás csak átmeneti, különösen, ha a tablettát megfelelően alkalmazod – vagyis csak kivételes esetben, és nem rendszeresen szeded. A következő menstruációdnak már a szokott ütemben és a megszokott módon kell érkeznie.
Nem csak kellemetlen tünet, de sok nőt meg is ijeszthet, ha a rosszullétek reggelente jelentkeznek, mert attól tarthatnak, hogy esetleg mégsem működött a tabletta, és teherbe estek.
Ugyan az igaz, hogy az esemény utáni tabletta sem jelent 100%-os bizonyosságot, sokkal valószínűbb, hogy megint csak a progeszteron hormon hatását érzed, ami átmenetileg megviselheti a szervezetedet. A terhességgel járó rosszullétek egyébként is csak később, a beágyazódás után jelentkeznének.
Az émelygés néhány napon belül elmúlik, de ha megmarad, vagy kimondottan erőssé válik, esetleg hányni is kezdesz, akkor érdemes orvoshoz fordulni, különösen, ha a tabletta bevétele óta még nem telt el 2 óra – ebben az esetben ugyanis nem biztos, hogy a hatóanyagok felszívódtak már.