Így hozza közelebb számunkra Kriszta, a Banyaerdő tulajdonosa az erdei gombák világát

Így hozza közelebb számunkra Kriszta, a Banyaerdő tulajdonosa az erdei gombák világát

Címlap / Életmód / Pénz és hivatás / Így hozza közelebb számunkra Kriszta, a Banyaerdő tulajdonosa az erdei gombák világát

Ezekben a hetekben sokan kapunk kedvet ahhoz, hogy az erdőket járjuk és gombákat gyűjtsünk, amelyekből aztán finomabbnál finomabb ételek készülhetnek. De míg a legtöbbünk számára a gombászás csak egy jó program néhány ismerős fajta felkutatásával, addig vannak, akik igazán nagy tudással vetik bele magukat a gombák varázslatos világába, és a vadon termő növényeket is jól ismerik.

VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd

Ilyen Nagy Kriszta is, akinek a gombák és a természet iránti szeretete egészen egy saját vállalkozásig, a Banyaerdőig vezetett.

Kriszta, akinek természetesen gombaszakellenőr végzettsége is van, a Banyaerdővel jó ideig biztosított munkalehetőséget többek közt hátrányos helyzetű munkavállalóknak. Bár az élet úgy hozta, hogy mostanra más formában maradt fenn a vállalkozása, egy dolog azóta sem változott: töretlen lelkesedéssel dolgozik azon, hogy másoknak is megmutassa, milyen csodálatos és sokoldalú is valójában a gombák és a vadon termő növények világa.

Honnan ered a természet iránti szereteted?

A Pilisben, az erdőtől néhány perc távolságra nőttem fel, számunkra teljesen természetes volt a természet közelsége, már gyermekkorunkban is sokat jártuk a környező erdőket, mezőket, így a természet szeretetébe belenőttem. 

Milyen indíttatásból döntöttél úgy annak idején, hogy gombaszakellenőr szeretnél lenni?

Az elmúlt évek során több ismerősömet is megfertőztem a gombák iránti rajongásommal. Az egyik barátnőm rendszeresen járta velem az erdőket, én ismertettem meg a gombák világával, ő be is iratkozott 2017-ben szakellenőr képzésre. 

Annyira bosszantott, hogy neki megvan a végzettsége, nekem pedig akkor még nem volt meg, hogy 2018-ban én is beiratkoztam. Azóta már a felsőfokú képzést is elvégeztem (idén decemberben végzek), úgyhogy sikerült hamarabb magasabb végzettséget szereznem, mint neki.

Hogyan indult útnak a Banyaerdő, és miként működik jelenleg?

A Banyaerdő Baranya vármegyében indult útjára, mint társadalmi vállalkozás, azonban 2023 januárjában magát az üzemet be kellett zárnunk a rezsiárak emelkedése miatt. Sajnos nem volt fenntartható külső segítség nélkül ez a vállalkozási forma, így a bezárás mellett döntöttünk. 2023 óta kistermelői formában folytatom – immár egyedül – a Banyaerdőt, a feldolgozás, előállítás a Pilisben valósul meg. Az egykori munkatársaink egy része a mai napig segít az alapanyagok gyűjtésében, így teljesen nem szakadt meg a kapcsolatunk. 

Fotó: Nagy Krisztina

Mi alapján választod ki, hogy mely termékek kerülnek éppen a kínálatodba?

Azt, hogy milyen termékek vannak a kínálatban, két tényező befolyásolja: éppen mi van frissen, mit lehet feldolgozni, valamint, hogy mit keresnek a vásárlók. Van, amiből limitált mennyiségű termék van, most pl. a rizike konzerv ilyen. Annyi van belőle, amennyi rizikét tudok szedni, így ez nem is kerül be a viszonteladói kínálatba, kizárólag piacon, tőlem, illetve a webshopon érhető el. 

Ugyanígy van a fenyőtoboz lekvárral. Tavasszal a kis fenyőtobozok szedése jelentős időt vesz el, ezt a terméket pl. télen keresik a legtöbben, a karácsony előtti időszakban, úgyhogy nagyon át kell gondolni, hogy miből mennyit készítek el és mikor lesz rá kereslet, hol, milyen formában értékesítem.

Milyen gombás finomságokat készítesz a legszívesebben?

Nálunk otthon az átlagnál több gomba fogy, hiszen olyan szerencsés helyzetben vagyok, hogy majdnem egész évben van friss erdei gombám.  Minden erdei gombának megvan az egyedi íze, sok-sok év kísérletezés után lettek meg a családi kedvencek. A lehető legegyszerűbben szoktam felhasználni a gombákat frissen, rengetegféle levest készítek belőlük, nekem személyesen nagy kedvencem például a piruló galóca leves. 

Gombaszegény időszakban a szárítmányokhoz nyúlok, tavaly készítettem először sóletet hús nélkül, hús helyett szárított füstölt vargányával, kicsi főtt fürjtojásokkal, idén télen is sokszor lesz a tányéron, olyan sikere lett. Szeretem az olyan egyszerű ételeket, mint például a zellerkrém levest is megbolondítani egy kis vargányás olajjal a tetején, néhány csepptől igazán különleges íze lesz. 

Miért éri meg szerinted egész évben gombás ételeket ennünk?

A változatos ízek, a sokszínű felhasználási mód, az alacsony kalóriatartalom, a magas fehérjetartalom és a gombákban található antioxidánsok mind-mind azt indokolják, hogy együnk sokat belőlük. 

Fotó: Hurta Hajnalka

Mi az, amit szerinted manapság mindenkinek tudnia kellene, mielőtt gombászni indul?

Az első és legfontosabb, hogy a súlyosan mérgező fajokat, mint például a gyilkos galócát mindenkinek fel kell ismernie, mielőtt elindul gombát szedni. Bármilyen csábító is, napi 2 kg/főnél több gombát ne szedjünk az erdőben, ez a maximálisan szedhető mennyiség szedési engedély nélkül. 

Érdemes a szedett gombákat fajonként külön papírtasakba gyűjteni, hogy a szakellenőr (akinek minden esetben meg kell mutatni a szedett gombát) az esetleges szedett mérgező gombákat úgy tudja elvenni, hogy az étkezési gombák a szedőnél maradhassanak.

Hova fordulhatnak azok, akik bizonytalanok abban, hogy az általuk szedett gomba ehető-e?

Az országban egy jól kiépített gombaszakellenőri hálózat van, a piacokon kívül többszáz gombaszakellenőr az otthonában is átnézi a gyűjtött fajokat. A NÉBIH oldalán megtalálhatóak a bejegyzett szakellenőrök, bátran keressük őket!

Milyen tudással gazdagodhatnak azok, akik elolvassák a Priksz Gábor biológussal közösen írt könyvedet, a Tányérodon az erdőt?

A könyv azért született meg, mert a piaci vásárlók nagyon sokszor megkérdezték, hogy az adott, friss erdei gombát hogyan lehet elkészíteni. Gábor megpróbálta környezetvédelmi, fenntarthatósági oldalról megközelíteni az erdei ökoszisztémát, én pedig mellétettem a saját tudásomat a gombák felhasználásával kapcsolatban, így egy kicsi bepillantást nyerhet az olvasó a gombák varázslatos világába, és változatos recepteket is talál az elkészítésükhöz. 

Milyen jövőbeli terveid vannak?

Idén ősszel indultak a gombász túráim, ezek nem a tudományos megközelítést helyezik a fókuszba, inkább családi kirándulások, ahol kicsik, nagyok jól tudják érezni magukat, megismerhetik az ehető gombákat, a nem ehetőek közül pedig a legfontosabbakat. A túra végén pedig mindenki kosarát átnézem, és mesélek nekik az általuk szedett gombák elkészítési módjairól. 

A túrákat mindenképpen szeretném folytatni a jövőben is. Kaptam felkérést főzőiskolától, gombás ételek elkészítését fogom tanítani az érdeklődőknek, ez tavasszal indul várhatóan. Érik egy következő könyv is, itt a gombák tartósítására helyezve a hangsúlyt, rengeteg kérdés, megkeresés érkezik ezzel kapcsolatban is.

Nyitókép: Nagy Angelina

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!