Rengeteg olyan tennivaló van a konyhában, ami magától értetődő. Teljesen természetes, hogy rendszeresen ki- és bepakoljuk a mosogatógépet, letöröljük a konyhapultot és a tűzhelyet vagy éppen felseperjük a padlót. Más tennivalók viszont sokkal kevésbé szembetűnőek, így akár az is lehet, hogy egyáltalán nem is jutnak eszünkbe vagy folyton halogatjuk, hogy időt szánjunk rájuk. Tipikusan ilyen a só- és borstartók tisztítása is, ami valójában egy rendkívül fontos teendő.
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
Rendkívül sok szennyeződés kerül rájuk
Gondoljunk csak bele: sokan minden egyes alkalommal, amikor főzünk vagy eszünk, felemeljük a sótartót, rengeteg konyhában pedig a borstartó is gyakran kerül elő. Főzés és evés közben pedig nagyon könnyen kerülhet rájuk zsír és egyéb szennyeződések, de már szimplán a polcon is porosak lehetnek, koszolódhatnak. Így tehát nem is lehet kérdéses, hogy szükséges a gyakori kitisztításuk.
A Better Homes & Gardens egy szakértőt is megkérdezett a témában, Jack Kazmierzewskit, aki elárulta, hogy ugyanúgy, ahogy például egy étterem konyhájában nagyon fontos a só- és borsszórók tisztán tartása az általános tisztaság megőrzéséhez, illetve az egészségügyi ellenőrzésekkel kapcsolatos problémák megelőzéséhez, úgy az otthoni rendszeres tisztításuk is hasonlóan fontos és segít, hogy ne kerüljenek nemkívánatos baktériumok az ételeinkbe.
Ekkor jön el az ideje a tisztításnak
Mindenekelőtt fontos tisztázni, hogy a só- és borstartóknak a külsejét és belsejét is rendszeresen meg kell tisztítani, de a gyakoriság nagymértékben függ attól, milyen gyakran és hol használod őket. Ha állandó használatban vagy a tűzhely közelében vannak, Kazmierzewski a só- és borstartók külsejének a heti szintű tisztítását javasolja, egyébként viszont elég lehet néhány hetente időt szakítanod rá.
Ha viszont a tűzhely közelében vagy nedvességnek kitett környezetben tárolod őket, akkor 1-2 havonta érdemes lehet kitisztítanod, már csak azért is, mert a só- és borstartókba szorult nedvesség idővel csomósodáshoz és penészesedéshez vezethet.
Az árulkodó jelekre is figyelj
Vannak egyértelmű jelek is, amik arra utalnak, hogy már ideje kitisztítani a só- és borstartókat. Ilyen például, ha a só vagy bors áramlása lelassult vagy teljesen leállt.
Intő jel továbbá, ha észrevehető por vagy szennyeződés van a só- és borsszóró tetején, vagy a tapintása már ragacsos, zsíros használat közben. Ilyen esetekben mindenképp töröld át a felületüket! Végül, de nem utolsó sorban, ha a só vagy a bors csomósnak, esetleg elszíneződöttnek tűnik, akkor szintén valószínű, hogy nedvesség érte. Ebben az esetben távolítsd el a fűszert, majd tisztítsd és szárítsd ki alaposan a tartót.
Figyelj az alapos tisztításra
A só- és borstartókat többféleképpen is alaposan kitisztíthatod. Ami a külsejüket illeti, az egyik legegyszerűbb megoldás, ha áttörlöd a felületüket egy tiszta, nedves ruhával, figyelve arra, hogy a belsejüket ne érje nedvesség, ezután pedig egyből szárazra törlöd őket. Ha több szennyeződés, különösen zsír gyűlt össze a felületükön, akkor pedig egyenlő arányú fehér ecet és víz keverékével érdemes letörölnöd a tartókat, szintén ügyelve a már említett dolgokra.
Végül, de nem utolsó sorban jöhet a só- és borstartók belseje: ha mosogatógépben tisztíthatók, akkor könnyű dolgod lesz, ebben az esetben elég, ha csak a mosogatógépbe teszed őket, majd amikor már teljesen megszáradtak, újra feltölthetőek. Ha pedig nem tisztíthatóak mosogatógépben, szereld szét és áztasd szappanos vízbe a tartókat, majd néhány perc elteltével öblítsd át őket alaposan vízzel, és ha már minden részük tiszta, jöhet is a szárítás, végül pedig az újbóli feltöltésük.